Goistyczne podsumowanie roku 2021

Szanowni Goiści,

Ten rok okazał się bardzo ciężkim rokiem dla wszystkich – pandemia uparcie rzucała kłody pod nogi. Ograniczone zostały spotkania klubowe, wyjazdy i wydarzenia w całej Polsce mające na celu promocję ulubionej gry. Uczestnictwo w turniejach krajowych i międzynarodowych graniczyło z cudem. Większość imprez ze względów bezpieczeństwa odbyła się on-line. Pomimo tak trudnego czasu udało się jednak zrealizować kilka pomysłów oraz wyznaczonych celów zarówno tych założonych przez nasze stowarzyszenie, a także przez wszystkie niezależnie działające stowarzyszenia i kluby w Polsce. 

Ponadto Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Go spotyka się regularnie z nadzieją, że w tym roku pandemia odpuści i pozwoli na realizację nowych inicjatyw. 

Jako Polskie Stowarzyszenie Go szczególnie dziękujemy za podjęte działania. Życzymy Wam dużo sukcesów i trzymamy kciuki za dalszą działalność. 

Poniżej znajduje się podsumowanie wydarzeń goistycznych z ubiegłego, 2021 roku.

Miłej lektury.

GOISTYCZNE PODSUMOWANIE ROKU 2021

STYCZEŃ 2021

IGLO. Internetowa Go Liga O, czyli IGLO – największa liga internetowa w Polsce. Cezary Czernecki jako pomysłodawca i organizator wspaniale poprowadził ligę, która ostatecznie zrzeszyła około 80 osób. Rok 2021 rozpoczął sezon 8, a zakończył 13, w sumie odbyło się 6 sezonów. We wrześniu pałeczka kierownicza została przekazana aktywnie działającemu Stowarzyszeniu Centrum Edukacyjne Gry Go „Szaleni Samuraje”. Warto zaznaczyć, że udział w lidze jest bezpłatny i otwarty dla każdej osoby znającej zasady gry go. Ponadto gry ligowe są analizowane, omawiane i podsumowane przez graczy z wyższym rankingiem. Polskie Stowarzyszenie Go miało przyjemność wspierać realizację tego projektu przez zarządzanie ligową stroną Patronite.

LUTY 2021

Liga Mistrzów Polski 2020.  W związku z sytuacją epidemiologiczną LMP 2020 zostało zorganizowane w terminie 18 – 21 lutego i to w nietypowym formacie. Gracze zostali zebrani w dwóch czteroosobowych grupach w Poznaniu i Warszawie gdzie prowadzili ze sobą pojedynki na serwerze OGS. Organizację tego wydarzenia zawdzięczamy osobie technicznej i sędziemu turnieju Marcinowi Dzieżycowi oraz Stowarzyszeniu Honte i Leszkowi Sołdanowi, którzy udostępnili miejsce do gry. Natomiast tradycyjny turniej towarzyszący niestety się nie odbył. Wyniki Mistrzostw LMP prezentują się następująco:

Mistrz Polski Stanisław Frejlak (7d)

I Wicemistrz Marcin Majka (4d)

II Wicemistrz Leszek Sołdan (4d)

III Wicemistrz Kamil Chwedyna (4d)

Pełne wyniki oraz zapisy gier są dostępne na stronie Mistrzostw: www.mp.go.art.pl/2020/pl.

Polskie Stowarzyszenie Go miało przyjemność dofinansować to wydarzenie.

Uzyskaliśmy możliwość przekazanie 1% podatku. Od roku 2020 wszyscy chętni mają możliwość przekazania 1% podatku Polskiemu Stowarzyszeniu Go. Jest to wykonalne dzięki podpisaniu porozumienia ze Stowarzyszeniem Meijin. Zebrane fundusze z 2020 roku zostaną przekazane przez Polskie Stowarzyszenie Go na dofinansowanie LSG 2022. W tym roku również będziemy zbierać fundusze na sprzęt goistyczny oraz wsparcie klubów w Polsce. Przypominamy, że aby przekazać 1% należy wpisać  przy rozliczaniu PIT-u 37 w rubryce K. (WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO) poniższe dane:

KRS Stowarzyszenia Meijin: 0000279330 

Cel szczegółowy: Polskie Stowarzyszenie Go.

MARZEC 2021

III Corona Cup 2021. 8 marca wystartowała III edycja Corona Cup 2021. Udział w turnieju wzięło 400 graczy z 39 krajów, w tym 33 zawodników z Polski. W pierwszej setce znalazło się dziewięciu Polaków. Najwyższe miejsce zajął Stanisław Frejlak uzyskując trzecie miejsce. 

Zawodnicy z Polski w pierwszej 100:

3 miejsce Stanisław Frejlak (7d)

27 miejsce Dawid Jurkiewicz (3d)

32 miejsce Maksym Wałaszewski (3d)

37 miejsce Cezary Czernecki (3d)

44 miejsce Grzegorz Marczak (3d)

53 miejsce Piotr Dyszczyk (1d)

55 miejsce Przemysław Dyszczyk (1d)

94 miejsce Łukasz Wierzbowski (2k)

95 miejsce Anton Vedenskyi (4k)

Zawodnicy z Polski z pięcioma lub sześcioma zwycięstwami:

Anton Vedenskyi (4k) 6 zwycięstw

Łukasz Rudnicki (4k) 5 zwycięstw

Tymoteusz Barcicki (5k) 5 zwycięstw

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Składki członkowskie European Go Federation (EGF) i International Go Federation (IGF). Składki członkowskie EGF i IGF zostały opłacone za rok 2021. 

CZERWIEC 2021

41. Światowe Amatorskie Mistrzostwa w Go. W dniach 3 9 czerwca 2021 roku odbyły się 41. Światowe Amatorskie  Mistrzostwa w Go w Rosji w Władywostoku. W wydarzeniu wzięło udział 57 Reprezentantów z całego Świata. Zgodnie z regulaminem wyłaniania reprezentanta Polski WAGC wystarczającą liczbę punktów uzbierał Stanisław Frejlak (7d). Siasio zajął rewelacyjne 5 miejsce. Wyprzedziły nas tylko Chiny, Chińskie Tajpej, Korea Południowa i Czechy. Pierwsza piątka turnieju:

 1. Ma Tianfang (7d)

 2. Chan I-Tien (7d)

 3. Kim Dabeen (7d)

 4. Podpera Lukas (7d)

 5. Frejlak Stanisław (7d)

Więcej szczegółów i pełne wyniki na stronie: www.wagc2020.org/en.

Polskie Stowarzyszenie Go miało przyjemność dofinansować wyjazd naszego reprezentanta. 

Eliminacje do Ligi Mistrzostw Polski 2021. W dniach 26 – 27 czerwca Klub go nad Odrą z Wrocławia zorganizował eliminacje do LMP. Do czwórki goistów z LMP 2020 dołączyli:

1. Cieślak Karol (3d)

2. Koichiro Habu (5d)

3. Dawid Jurkiewicz (4d)

4 .Cezary Czernecki (4d)

oraz zostali wyłonieni zawodnicy rezerwowi:

5. Maksym Wałaszewski (3d)

6. Dyszczyk Piotr (1d)

Serdecznie dziękujemy Klubowi Go nad Odrą za organizację tego wydarzenia. Polskie Stowarzyszenie Go miało również przyjemność dofinansować organizację turnieju eliminacyjnego do Ligi Mistrzów Polski 2021.

Walne zgromadzenie. W  dniu 26 czerwca 2021 roku zaraz po trzeciej rundzie Eliminacji do Ligi Mistrzów Polski 2021 we Wrocławiu odbyło się Walne Zgromadzenie PSG.  Na kadencję 2021 – 2023 do sprawowania władzy został powołany Nowy Zarząd.  W składzie:

Prezes Stowarzyszenia – Maksym Wałaszewski

Wiceprezes Stowarzyszenia – Marcin Dzieżyc

Skarbnik Stowarzyszenia – Karol Cieślak

Członek Zarządu – Daria Kwietniewska

LIPIEC 2021

Dofinansowanie LSG. Tradycyjnie udało się dofinansować Letnią Szkołę Go odbywającą się w Borach Tucholskich. Podczas XXI Letniej Szkoły Go najpopularniejszymi turniejami są Turniej Zapoznawczy, Maraton oraz Memoriał Marcina Zgirskiego. Poniżej przedstawiamy laureatów tych turniejów:

Zapoznawczy

 1. Cezary Czernecki (4d)

 2. Maksym Wałaszewski (3d)

 3. Paweł Frączak (1k)

Maraton 1. tydzień

 1. Cezary Czernecki (4d)

 2. Maksym Wałaszewski (3d)

 3. Søren Ohlenbusch (4d)

Memoriał Marcina Zgirskiego

 1. Dawid Jurkiewicz (4d)

 2. Marcin Majka (4d)

 3. Andrzej Drzystek (1k)

Maraton 2. tydzień

 1. Marcin Majka (4d)

 2. Maksym Wałaszewski (3d)

 3. Robin Stieglitz (1k)

Mistrzostwa Polski Par. Podczas Letniej Szkoły Go odbyły się także Mistrzostwa Polski Par, w których wzięły udział dwie pary: Julia Bednarska i Cyprian Doruch oraz Daria Kwietniewska i Maksym Wałaszewski. Ze względu na małą frekwencję pary grały ze sobą do dwóch zwycięstw. Turniej zakończył się wynikiem 2:0 dla Darii i Maksyma (https://lsg.go.art.pl/2021). Polskie Stowarzyszenie Go miało przyjemność dofinansować LSG.

SIERPIEŃ 2021

The 16th Korea Prime Minister Cup International Baduk Championship. W dniach 2 – 10 sierpnia odbyły się eliminację do KPMC. W wydarzeniu wzięło udział aż 64 Reprezentantów z całego Świata. Zgodnie z regulaminem wyłaniania reprezentanta Polski KPMC wystarczającą liczbę punktów uzbierał Marcin Majka (4d). To właśnie Higaki reprezentował Polskę w tym międzynarodowym wydarzeniu. Na pierwszy ogień w pierwszej rundzie eliminacji nasz zawodnik pokonał uczestnika z Islandii, natomiast pozostali gracze w grupie: zawodnicy z Rosji oraz Madagaskaru okazali się silniejsi i pokonali Marcina (http://kpmc.kbaduk.or.kr/eng/intro/cong.asp).

EUROPEJSKI KONGRES GO.  Ze względu na warunki, jakie stworzyła epidemia COVID-19, Europejski Kongres Go 2020 2021 został odwołany i przeniesiony na rok 2023. 65 EGC odbędzie się na przełomie lipca i sierpnia na Ukrainie w Kamieńcu Podolskim. Natomiast 64 EGC w dniach 23.07.2022 07.08.2022 odbędzie się w Rumunii w mieście Vatra Dornei (https://egc2022.ro). Co prawda Europejski Kongres Go się nie odbył, ale Mistrzostwa Europy zostały rozegrane on-line.  W tych zmaganiach Stanisław Frejlak (1p) był jedynym Polakiem. Udało mu się wyjść z grupy, ale następnie wyeliminował go Pavol Lisy. Mistrzem Europy został Ilja Shikshin (4p) https://www.eurogofed.org/egc/2021.html.

Uaktualnienie danych w KRS. Informujemy, że wszystkie dane w rejestrze KRS są zaktualizowane.

PAŹDZIERNIK 2021

Pandanet Go European Team Championship 2020/2021. Pojedynki grupowe Drużynowych Mistrzostw Europy Pandanetu w Go rozpoczęły się 20 października 2020 r, a zakończyły 18 maja 2021 roku. Wspaniałą wiadomością było to, że Polska miała możliwość zmierzyć się już po raz drugi w finale PGETC, który odbył się 28 – 29 sierpnia 2021 roku. Wyniki finału prezentują się następująco: 

1. miejsce: Francja 

2. miejsce: Rosja 

3. miejsce: Ukraina 

4. miejsce: Polska 

Serdecznie dziękujemy Naszej zaciekle walczącej Reprezentacji: Mateuszowi Surmie (2p), Stanisławowi Frejlakowi (7d), Koichiro Habu (5d), Cezaremu Czerneckiemu (4d), a także: Kamilowi Chwedynie (4d), Maksymowi Wałaszewskimu (3d) i Dawidowi Jurkiewiczowi (4d) za poświęcony czas, wytrwałość, zachowanie zimnej krwi w byo-yomi oraz dostarczenie niesamowitych emocji podczas pojedynków. Dziękujemy również kapitanowi Marcinowi Dzieżycowi za prowadzenie drużyny.

6th European Pro Qualification 2021. Spośród 16 najsilniejszych zawodników z Europy w dniach 25 31.10.2021 w Szwecji w Lekslandzie odbyły się Eliminacje w celu nadania Tytułu Europejskiego Pro. Wydarzenie trwało tydzień. Polak Stanisław Frejlak (7d) pokonywał wszystkich swoich przeciwników po kolei: Alexandra Muromtseva (5d) 2:0, Oscara Vazqueza (6d) 2:1, Antona Chernykha (6d) 2:0, a ostatecznie Lukasa Podperę (7d) 2:1. Aż trzy razy doprowadził przy tym do wygranej o 0,5 punktu. Niepokonany Stanisław Frejlak (7d) został drugim polskim Pro. Serdecznie gratulujemy Siasiowi zdobytego tytułu. Zachęcamy do przeczytania wywiadu przeprowadzonego przez Coorchaca sprzed finałowej walki z Lukanem (http://go.art.pl/n/2021/10/polska-w-finale-european-go-qualification-wywiad-ze-stanislawem-frejlakiem).

LISTOPAD 2021

MISTRZOSTWA POLSKI W GO 2021 + Turniej Towarzyszący.  W Białymstoku w dniach 11 – 14 listopada 2021 roku odbył się Finał Mistrzostw Polski w Go. Stanisław Frejlak został Mistrzem Polski w Go 2021! Siasio udowodnił, że awans na pro nie był przypadkiem i po raz trzeci z rzędu był niepokonany w Mistrzostwach Polski. Znamy już czwórkę zawodników, którzy nie muszą się martwić o eliminacje w przyszłym roku. Serdecznie gratulujemy! A tak prezentowały się wyniki końcowe: 

 1. Stanisław Frejlak (1p) 

 2. Leszek Sołdan (4d) 

 3. Cezary Czernecki (4d) 

 4. Marcin Majka (4d) 

 5. Koichiro Habu (5d) 

 6. Dawid Jurkiewicz (4d) 

 7. Maksym Wałaszewski (3d) 

 8. Piotr Dyszczyk (1d) 

Serdecznie dziękujemy Białostockiemu Klubowi Go za organizację tego wydarzenia.  Więcej szczegółów oraz zapisy partii z MP 2021 znajdują się na stronie: https://mp.go.art.pl/2021/pl.

 

Podczas MP odbył się także Turniej Towarzyszący, który zgromadził 24 zawodników z całej Polski. Podium podzielili gracze z trzech miast: Wrocławia, Poznania oraz Białegostoku. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 1. Oleksandr Yeroshkin (4d)

 2. Damian Mrozowski (4k) 

 3. Michał Mazur (7k) 

Pełne wyniki turnieju na stronie: https://mp.go.art.pl/2021/pl/turniej-towarzyszacy.

Polskie Stowarzyszenie Go miało przyjemność dofinansować to najważniejsze w Polsce wydarzenie.

Pierwszy Toruński Handicapowy 2021. W dniu 27 listopada 2021 odbył się jednodniowy turniej w go w Toruniu. Oprócz głównego turnieju został również przeprowadzony turniej dla początkujących na małych planszach 9x9. Gratulujemy serdecznie zwycięzcom, a początkujących odwagi zagrania w pierwszym turnieju. Polskie Stowarzyszenie Go udzieliło wsparcia sprzętowego dla organizatorów turnieju. 

GRUDZIEŃ 2021

6th European Go Grand Slam Tournament. W Serbii w Belgradzie w dniach 16 – 19 grudnia 2021 roku odbył się jeden z ważniejszych turniejów Europy. W tym wydarzeniu oglądaliśmy zmagania dwóch naszych profesjonalistów: Mateusza Surmę (2p) oraz Stanisława Frejlaka (1p). A tak prezentują się wyniki końcowe:   

 1. Artemem Kachanovskyim (2p)  

 2. Tanguy Le Calvé (1p) 

 3. Ilya Shikshin (4p)  

 4. Mateusz Surma (2p)  

 5. Lukas Podpera (7d)  

 6. Pavol Lisy (2p)  

 7. Ali Jabarin (2p)  

 8. Stanisław Frejlak (1p)

Więcej informacji na stronie : https://www.eurogofed.org/grandprix/grandslam2021.html.

Mistrzostwa Polski Juniorów w Go 2022 + Turnieju Towarzyszącym Grand Prix Pomorza i Kujaw 2021. W dobie pandemii ze względu na bezpieczeństwo uczestników MPJ odbyły się on-line oraz w niestandardowym formacie – turniej był prowadzony przez cztery weekendy. Gry były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych: U12, U16, U20. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim juniorom! Wydarzenie zorganizował Bydgoski Klub Go Jako-Tako. Pełne wyniki turnieju: https://mpj.go.art.pl/2022/pl.
Wyniki Mistrzostw Polski Juniorów 2022:

Kategoria U20

 1. Cyprian Doruch (4k)

 2. Antoni Bugaj (2k)

 3. Marianna Szychowiak (2k)

Kategoria U16

 1. Antoni Bugaj (2k)

 2. Tymoteusz Barcicki (3k)

 3. Adam Siwy (13k)

Kategoria U12

 1. Cyprian Leszczyński (21k)

 2. Kacper Barcicki (30k)

 3. Natalia Kolińska (30k)

Laureaci Mistrzostw Polski Juniorów zostaną wsparci przez nasze Stowarzyszenie, jeżeli postanowią wziąć udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy Juniorów i/lub Mistrzostwach Świata Juniorów. 

Serdecznie dziękujemy Wojciechowi Szychowiakowi za poprowadzenie tego wyjątkowego wydarzenia, a Maksymowi Wałaszewskiemu za pomoc w części integracyjnej zawodów. Gracze wytrwale rozwiązywali TsumeGo w soboty, a w niedziele grali w Tajniaków. 

 

Podczas MPJ odbył się również on-line Turniej Towarzyszący Grand Prix Pomorza i Kujaw 2021. Wyniki turnieju znajdują się na stronie: https://mpj.go.art.pl/2022/pl/turniej-towarzyszacy. Polskie Stowarzyszenie Go pośredniczyło w sponsorowaniu Mistrzostw Polski Juniorów.

8th European Youth Go Team Championship 2021/22. Jesteśmy w trakcie 8. Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów w Go (EYGTC). Odbyły się już 3 rundy. Mistrzostwa odbywają się online od listopada 2021 do lutego 2022 roku. Na razie nasi juniorzy zajmują 12 miejsce z siedmioma zwycięstwami. 12 lutego odbędzie się ostatnia 4 runda. Trzymamy mocno kciuki za nasza reprezentację. Więcej szczegółów na stronie: https://www.eurogofed.org/eygtc/2021.

Statystyki polskich turniejów za rok 2021.

 • W roku 2021 odbyło się 31 turniejów, w tym 16 w formacie on-line oraz 15 na żywo. 

 • Turnieje na żywo odbyły się w 6 miastach: 2 x Białystok, 2 x Olsztyn, 4 x LSG, 1 x Toruń, 5 x Wrocław i 1 x Żory.

 • Szaleni Samurajowie zorganizowali dwa internetowe turnieje Go dla początkujących Bushido.

 • Bezkonkurencyjnie najaktywniejszym klubem jest Klub Jako-Tako z Bydgoszczy, który zorganizował aż 13 turniejów on-line.

 

Warto wspomnieć o promowaniu go w lipcu i grudniu przez naszych członków Maksyma i Anię podczas Pilskiego Festiwalu Fantastyki “Pilkon” oraz Pyrkonowego Targu Zimowego. 

 

Poniżej przedstawiamy listę inicjatyw aktywnych goistów, a także z dumą prezentujemy ich osiągnięcia. Serdecznie Wam dziękujemy, pomimo tego trudnego pandemicznego czasu to tylko dzięki Wam żyje nasz mały goistyczny świat. 

 

BIAŁYSTOK: Białostocki Klub Go 

PROWADZĄCY KLUB: Michał Mazur

KONTAKT: www.facebook.com/GoBialystok

 • Organizacja Mistrzostw Polski 2021 + Turniej Towarzyszący.

 • Współpraca z kołem gier logicznych na Politechnice Białostockiej.

 • Regularne spotkania klubowe.

 • Podczas Podlaskich Dniach Matematyki 2021 Michał Mazur poprowadził wykład goistyczny pt. “Problem liczenia do 1 w GO na przykładach problemów dla początkujących” (http://pdm.wi.pb.edu.pl/wykladowcy/michal-mazur).

 

BYDGOSZCZ: Bydgoski Klub Jako-Tako

PROWADZĄCY KLUB: Wojtek Szychowiak

KONTAKT: www.bydgoszcz.go.art.pl

 • Organizacja 12 turniejów handicapowych na KGS (co miesiąc jeden i każdy trwał 31 dni i miał 6 rund).

 • Prowadzenie całorocznej klasyfikacji pucharowej (Puchar Pomorza i Kujaw) dla turniejów w Bydgoszczy i Toruniu oraz organizacja turnieju Grand Prix na OGS na zakończenie sezonu.

 • Organizacja MPJ 2022 przy aktywnym wsparciu Maksyma, Artura i Sylwii. 

 • Prowadzenie wspólnie z Maksymem warsztatów dla graczy kyu. W każdy piątek o godzinie 18:30 na kgs odbywają się otwarte dla wszystkich zajęcia dla początkujących. Uczestnicy na początku spotkania rozwiązują tsumego, a następnie grają gry na planszach 13x13. Po zakończonych grach gry są komentowane przez silniejszego gracza, a na samym końcu jest wspólne rozwiązywanie tsumego.

 • Zajmowanie się warsztatami go w poniedziałki w IV LO lub Kino Cafe.

 • Maksym poprowadził zajęcia w świetlicy.

 

SZCZECIN: Szczeciński Klub Porfirion

KONTAKT: https://szczecin.go.art.pl

 

TORUŃ: Toruński Klub Go 

PROWADZĄCY KLUBU: Cyprian Doruch

KONTAKT: https://www.facebook.com/Akai-Ryuu-Toru%C5%84ski-Klub-Go-157730240909722

 • Regularne spotkania klubu.

 • Organizacja Pierwszego Toruńskiego Handicapowego Turnieju.

 

KRAKÓW: Krakowski Klub Go

PROWADZĄCY KLUB: Adam Białożyt

KONTAKT: www.krakow.go.art.pl

 • Regularne spotkania klubowe.

 

OPOLE: Klub Atari

KONTAKT: https://www.facebook.com/go.weiqi.Opole

 • Regularne spotkania klubowe.

 

POZNAŃ: Honte

PROWADZĄCY KLUB: Grzegorz Sobański

KONTAKT: www.poznan.go.art.pl

 • Regularne spotkania klubu

 • Sylwia poprowadziła warsztaty w pracy Meet Go

 • Pikniki w lasku Marcelińskim – uczenie nowych ludzi grania w go

 

WROCŁAW: Klub Go nad Odrą

PROWADZĄCY KLUB: Oleksandr Yeroshkin

KONTAKT: www.wroclaw.go.art.pl

 • Odbyło się 41 sobotnich spotkań klubu (średnio na każdym spotkaniu było 6 osób, maksymalnie – 11 osób).

 • Zostało zorganizowanych 5 stacjonarnych turniejów: 

○ II Jednodniowy turniej Go we Wrocławiu 2021 (5 uczestników),

○ Turniej Memorialny im. Krzysztofa Szymczyka (11 uczestników),

○ Eliminacje do Ligi Mistrzów Polski 2021 (18 uczestników),

○ III Wroclaw Open 2021 (25 uczestników),

○ III Turniej Memorialny im. Michała Berezy (10 uczestników).

 • Byliśmy uczestnikami inicjatywy promocyjnej:

○ Gēmu Airando – Wyspa Japońskich Gier 2021.

 • Nawiązaliśmy współpracę z klubem Atari z Opola w ramach której było zorganizowane wspólne spotkanie goistyczne.

 • Dostaliśmy dofinansowanie od Wrocławia, które pozwoliło nam zwiększyć ilość nowego sprzętu w naszym klubie, który jest na co dzień używany przez naszych klubowiczów.

 • Nawiązaliśmy stałą współpracę z Centrum Edukacyjnym Gry Go Szaleni Samuraje, wchodząc w struktury stowarzyszenia w celu realizacji jego celów oraz świadcząc usługę regularnych wykładów dla początkujących graczy.


Centrum edukacyjne gry go Szaleni Samuraje

PREZES STOWARZYSZENIA: Tomasz Andrzejewski

KONTAKT: www.szalenisamuraje.org

Poniżej przedstawiam notatkę od Tomka:

W 2021 roku grupa Szaleni Samuraje stała się formalnie Stowarzyszeniem Centrum Edukacyjne Gry Go „Szaleni Samuraje”, które przeprowadziło następujące inicjatywy:

 • Zorganizowaliśmy 47 cotygodniowych wykładów dla początkujących, które były darmowe dla dzieci, młodzieży i studentów oraz publicznie dostępne na stronie Stowarzyszenia.

 • Stworzyliśmy system edukacji i opieki nad Samurajami w ramach członkostwa w Stowarzyszeniu.

 • Napisaliśmy i złożyliśmy wniosek, na podstawie którego pozyskaliśmy fundusze na projekt promocji Go, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej II edycja prowadzonego przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy), w ramach którego uczestniczyły ponad 92 osoby. Maksymalnie w jednym wykładzie wzięło udział 71 osób, a w warsztatach 45 osób, łącznie z ponad 46 miejscowości. Był to cykl cotygodniowych wykładów oraz warsztatów od maja do sierpnia, zakończonych turniejem internetowym dla początkujących graczy.

 • Przeprowadziliśmy dwa turnieje Internetowe Go, wprowadzając kulturę nagród dla początkujących, debiutantów i poszczególnych poziomów. W ostatnim turnieju wzięło udział 28 osób. A łącznie zarejestrowaliśmy przez ten czas aż 24 nowych graczy do EGD!

 • Nawiązaliśmy współpracę z European Go Journal, gdzie zainicjalizowaliśmy ideę rabatu dla klubów Go.

 • Nawiązaliśmy oficjalne partnerstwo z Klubem Go nad Odrą, Klubem Go „Atari” w Opolu oraz twórcami AI Sensei.

 • Przejęliśmy inicjatywę Internetowa Go Liga O! Stworzyliśmy dla niej dedykowaną stronę WWW, podpisaliśmy umowę z sześcioma nauczycielami rozszerzając tym samym dostęp do komentarzy do gier dla wszystkich graczy. Rozszerzyliśmy też ligę o możliwość grania gier rankingowych. Liga uzyskała dedykowany model dla Patronów, którzy poprzez dotację na jej rzecz mają wpływ na liczbę review gier.

 • Rozpoczęliśmy regularne spotkania w Warszawie w każdy czwartek w Klubie CRUX, gdzie przed świętami pobiliśmy rekord obecności osób – przybyło aż 16 goistów z Warszawy.

 • Prowadzimy i kontynuujemy w 2022 roku warsztaty dla początkujących na prośbę Bemowskiego Centrum Kultury oraz regularne cotygodniowe spotkania/wykłady dla początkujących.

 • W grudniu przeprowadziliśmy zajęcia dla początkujących podczas Nocy Gier Planszowych na SGH w Warszawie.

Stowarzyszenie cały czas się rozwija, stale powiększając grono członków o nowe osoby (już ponad 30 członków), które regularnie się spotykają i pracują nad kolejnymi inicjatywami na 2022 rok!

 

Jeżeli o kimś zapomnieliśmy to bardzo przepraszamy i zapraszamy do kontaktu :)

Dziękujemy Wam wszystkim! Jesteście super! 

W imienu zarządu PSG, Daria Kwietniewska

 

Komentarze

Brawo dla wszystkich organizujących! Szczególnie dla Szalonych Samurajów, Wojtka Szychowiaka i Cezarego!

Ale też dla Zarządu i działaczy PSG, bo mimo, że ich pracy tak bardzo nie widać, to muszą sporo czasu poświęcać na działalność stowarzyszenia, a to szybko zazwyczaj się nudzi, a im się jeszcze nie znudziło. Dziękuję!