Świąteczne podsumowanie roku PSG

Drodzy goiści,

Polskie Stowarzyszenie Go to organizacja z ponad trzydziestoletnią tradycją. I choć rola i zakres aktywności PSG wciąż budzą wiele emocji, to istnienie Stowarzyszenia jest ważnym świadectwem ciągłości kultury gry w go w Polsce. Przez te wszystkie lata, misją PSG było wspieranie społeczności graczy i upowszechnianie najpiękniejszej i najtrudniejszej gry świata.

Ten cel stoi także przed obecną kadencją Zarządu PSG. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z trudnego gruntu na jakim przyszło nam pracować oraz konieczności wielu zmian, które powinniśmy wprowadzić w funkcjonowaniu Organizacji.

Jest nas, graczy, w tej chwili bardzo mało – patrząc po tabelach turniejowych – szacujemy liczbę aktywnych goistów w Polsce na kilkadziesiąt osób. Wywiązanie się z realizacji misji PSG będzie możliwe tylko jeśli otworzymy się na dialog z tą nieliczną, pozostałą grupą graczy. To Wy jesteście właścicielami Stowarzyszenia i Was prosimy o zaopiniowanie propozycji, które – mamy nadzieję – przyczynią się do odbudowania społeczności graczy w Polsce.


Zależy nam na stworzeniu aktualnej listy osób, którym bliska jest idea promowania go w Polsce w formule proponowanej przez Stowarzyszenie. Dlatego zachęcamy do opłaty członkowskiej za 2015 rok. Wszystkie zaległe opłaty zostają anulowane. Wasza wpłata będzie dla nas oznaczać, że jesteście dalej członkami PSG i wierzycie w sens istnienia organizacji. Dziękujemy również, wszystkim tym, którzy w tym roku wsparli PSG - zarówno finansowo jak i poprzez wkład własnego czasu i zaangażowania.

Jednocześnie informujemy, na jakie cele poświęcamy zebrane pieniądze:

- dofinansowywanie Turniejów Mistrzowskich i lokalnych,

- dofinansowywania wyjazdów graczy na turnieje międzynarodowe (corocznie kilka tysięcy złotych),

- utrzymanie domen go.art, możliwość zakładania przez graczy skrzynek pocztowych,

- utrzymanie i rozwój biblioteki goistycznej,

- zakupy sprzętu.

 

Od nowego roku kalendarzowego chcemy rozszerzyć i uporządkować wsparcie dla zrzeszonych graczy – poniżej znajdują się nasze propozycje, ich ostateczny kształt zależy także od Was:

- uruchomienie dedykowanego pokoju na KGS dla członków PSG – cotygodniowe lekcje prowadzone przez Mateusza Surmę,

- jasne zasady dofinansowania turniejów lokalnych (w zależności od ilości członków PSG w nich uczestniczących),

- jasne zasady wsparcia dla klubów (czyli min. 5 osób działających lokalnie i należących do PSG) w postaci: książek, wypożyczania sprzętu, dofinansowań, materiałów promocyjnych,

- modernizacja logo, opracowanie dobrych jakościowo i uniwersalnych materiałów promocyjnych: plakatów i ulotek, realizacja roll-up’u PSG,

- wspieranie powstawania szkółek go - napiszcie jeśli chcielibyście prowadzić tego typu zajęcia w Waszej miejscowości,

- przeznaczenie budżetu na inicjatywy oddolne - zgłaszane przez Was do realizacji,

- aktywna promocja go na piknikach i eventach – czekamy na bieżąco na wasze propozycje gdzie możemy się pojawić,

- zmiany w systemie rankingowym – sugestie proszę zgłaszać do końca stycznia 2016 roku,

- aktualizacja portalu go.art.pl - sugestie proszę zgłaszać do końca stycznia 2016 roku,

uporządkowanie kwestii formalnych dot. biblioteki oraz ewidencji sprzętu PSG. 

 

Jako zarząd będziemy wdzięczni za wszelkie podpowiedzi i uwagi w wymienionych obszarach. Jeśli sądzicie, że coś jeszcze powinno znaleźć się na liście spraw do pracy Zarządu na 2016 rok – jesteśmy otwarci na Wasze sugestie.

I jeszcze jedna wielka prośba – wiemy, że działacie w swoich miastach, że organizujecie turnieje, spotykacie się aby grać. Nawet jeśli nie tworzycie oficjalnego klubu, napiszcie proszę kilka słów o tym co się u Was dzieje i co planujecie zrobić w nadchodzącym roku. Dla nas taka wiadomość, to sygnał że w Polsce go wciąż żyje i są osoby, które o to dbają. Nie wszystkich znamy osobiście, będzie nam więc bardzo miło chociaż przeczytać o tym co robicie. Mamy nadzieję, że to da nam motywację do dalszej pracy w Zarządzie PSG, postaramy się też pomóc finansowo przy realizacji Waszych pomysłów.

Wszystkim Wam wysyłamy ciepłe świąteczne życzenia. Niech nadchodzący rok przyniesie wiele satysfakcjonujących partii i dobrych towarzyszy przy gobanie. Mamy nadzieję, że w 2016 wspólnie zdziałamy coś dobrego dla go w Polsce.

 

Bądźmy w kontakcie.

Zarząd PSG

 

Dane do wpłaty:

Polskie Stowarzyszenie Go ul. Al. Niepodległości 107/109 m.10602-626 Warszawa Numer konta (PLN): 13 1140 1010 0000 3141 9200 1001 Tytuł: Imię, Nazwisko członka, rok za który opłacana jest składka (* dorośli - 60 zł * juniorzy, uczniowie i studenci - 30 zł)

Komentarze

Miło wiedzieć, że PSG planuje zmiany, z mojej strony mam jedynie jedną uwagę dotyczącą portalu go.art.pl. Skoro PSG pragnie większej frekwencji na turniejach to przydałoby się, aby informacje o nich były zebrane i uporządkowane w jednym miejscu. Niby jest po prawej stronie dział "Wkrótce" ale nie ma tam spisu wszystkich turniejów, bywa że informacja pojawia się kilka dni przed turniejem albo data turnieju nagle ulega zmianie itp. Gdybym miał dostępną listę wszystkich turniejów na przynajmniej najbliższy miesiąc to prawdopodobnie dałbym radę tak zorganizować czas, aby w którymś z nich zagrać. Co do promocji gry, z własnego doświadczenia wiem, że jest to bardzo trudne zadanie. O ile nauczenie kogoś zasad trwa 10 minut, to jeszcze żadna osoba, z tych których uczyłem zasad nie grała dłużej niż tydzień, jeśli ktoś będzie miał dla mnie jakąś radę jak to zmienić chętnie wysłucham. Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń, cieszy mnie ambicja PSG, oby jak najwięcej udało się zrealizować. Wesołych Świąt!

skladka zaplacona :) mam nadzieje ze wiecej osob sie przyłączy do inicjatywy. Mam nadzieje ze tylko wiecej informacji dotyczacych działan PSG na stronie umieszczanych niz w poprzednich latach, ale tez i ze obejdzie sie od dram wystepujacych np za kadencji poprzednich zarzadow psg, co przyczyniło się do odejscia wielu graczy od zrzeszenia :)

zycze psg spełnienia ambicji i założen dotyczących rozwoju go w nadchodzacych latach!
wesolych swiat i szczesliwego nowego roku

PSG to tak naprawdę kilka osób, które poświęcają swój czas aby starać się wiązać środowisko goistyczne w Polsce.

Podziękowania dla Krzysztofa, Diany, Marka, organizatorów turniejów, redaktorów go.art i kilku jeszcze osób, które pod banderą idei stowarzyszenia coś w tym roku zrobiły dla innych.

Dziekujemy za Wasze wsparcie i zyczenia :)

Odnosnie spisu turniejow - to rzeczywiscie problem, niestety jednak publikowanie takich informacji lezy w gestii poszczegolnych organizatorow. http://wiki.go.art.pl/turnieje wyglada na zapomniana strone, ale moze udaloby sie ja zreaktywowac?
Z kolei turnieje, o ktorych PSG wie z wyprzedzeniem (czyli glownie te ktore sami organizujemy), publikowane sa tez na kiwiportal.pl w dziale go, ale to bardziej reklama dla tych, ktorzy sa spoza srodowiska.

Odnosnie transparentnosci dzialan PSG - slusznie, na to tez musimy klasc wiekszy nacisk.

Bardzo cieszy mnie to co przeczytałem. Liczę, że przynajmniej część z przedstawionych punktów uda się zrealizować.
Wydaje się, że jak zaczynałem grać w go "kilka" lat temu wyglądało to trochę lepiej i warto by wrócić chociażby do tego poziomu a kto wie może z czasem listy turniejowe będą przekraczały 50 osób co na dzisiaj wydaje się nie realne nawet gdyby przyjechali wszyscy gracze, którzy uczestniczyli w turnieju w tym roku.

Z drugiej strony widzę że jest problem chociażby z szerszą informacją dotyczącą Mistrzostw Polski, które mają się odbyć w przyszłym tygodniu. Nie ma podstawowych informacji takich jak lista uczestników, terminy rozgrywania rund, tego czy będą ewentualne transmisje na KGSie.

Takie informacje mogłyby się przydać chcącym obejrzeć to wydarzenie.
Nie mówiąc już o informacji dla samych uczestników Mistrzostw i jakiegoś kontaktu z nimi......
Ale rozumiem, że okres świąteczny i nikt nie ma na nic czasu:)

W nadchodzącym roku życzę więc Zarządowi PSG wszystkim którzy praktykują grę w go (jak i sobie) abyśmy znaleźli czas na propagowanie tej wspaniałej gry oraz może pokazanie nieaktywnym graczom, że warto pojawiać się na turniejach lub wspomagać środowisko w inny sposób.

Troche zwlekalismy z podaniem strony MP az wszystkie wazne informacje zostana zaktualizowane, ale juz mozemy oglosic oficjalna strone: http://mp.go.art.pl/2015/live - gorace podziekowania dla Piotra Wysockiego - jej autora.

Swoja droga, Mateusz podsunal pomysl zglaszania polskich turniejow do cyklu Grand Prix EGF, dzieki czemu ich uczestnicy zdobywaliby punkty reprezentacyjne na turnieje azjatyckie. Myslimy ze to moze byc swietna zacheta, zwlaszcza dla silniejszych graczy z zagranicy.

Cześć.
Świetnie, że jest ktoś, komu zależy na rozwoju go w Polsce!

Jeśli chodzi o noworoczne plany, to czy PSG zastanawia się nad sponsorowaniem nauczaniem dzieci? Inwestowanie w dzieci to jedyny, długofalowy sposób na zwiększenie liczby graczy (dodatkowo silnych).

Kilka lat temu byli chętni do nauki dzieci. Być może gdyby teraz były dofinansowania, to by się też jacyś znaleźli. Nauczanie jednak kosztuje trochę czasu.

Pozdrawiam!

Podpisuję się pod słowami Ślązaka:
Podziękowania dla Diany, Krzysztofa, Marka, organizatorów turniejów, redaktorów go.art i kilku jeszcze osób, które pod banderą idei stowarzyszenia coś w tym roku zrobiły dla innych.
Dzięki wielkie!
PS. Składka opłacona. I spróbuję wkrótce coś zadziałać w Opolu. Na niedużą skalę na razie, ale powinno się udać. :)

Dzięki za wszystkie dobre słowa. Sporo już zaczęło się dziać. Po udanych LMP przygotowujemy teraz pokój KGS z lekcjami Mateusza oraz projekt budżetu obywatelskiego - tak aby każdy z członków Stowarzyszenia mógł zgłaszać swoje pomysły i mieć szansę na dofinansowanie (niezależnie czy będzie to turniej, warsztaty dla dzieci czy może niekonwencjonalna akcja promująca go).

Z rok temu miałem duży zapał do Go po obejrzeniu Hikaro no go. Przeczytałem parę książek, kupiliśmy z kolegą z pracy zestaw do Go i trochę pykaliśmy po godzinach. Śledziłem Waszą stronę i raz podjąłem próbę wybrania się na spotkanie krakowskiego klubu, ale okazało się, że zbierał się nieregularnie i nikogo nie zastałem, więc odpuściłem sobie. Teraz powoli zacząłem rozważać czy nie wciągnąć się z powrotem w GO, ale jestem rozczarowany polską sceną, która mówiąc wprost dogorywa. Pierwszy raz zainteresowałem się Go kilka lat temu i wtedy faktycznie wydaje mi się, że więcej się działo. Jeżeli chcecie rozruszać polską scenę to moim zdaniem powinniście choćby wskrzesić Wasz profil na FB, który obecnie jest de facto martwy, a raz na 2 dni powinno się coś na nim pojawić - na pewno podlinkowane wszystkie newsy pojawiające się na stronie + info o turniejach. Jeśli ktoś z Was jest z Krakowa to prosiłbym o informację jak obecnie to wygląda - czy organizowane są spotkania itp. bo na stronie klubu widzę ostatnią aktualizację sprzed paru lat. Trzymam kciuki, żeby coś się ruszyło. Przy okazji mam pytanie czy w ciągu ostatniego roku ukazała się jakaś bardzo dobra, kompleksowa książka na temat GO, która zarazem pomogłaby w odświeżeniu podstawowych strategii, ale zawierała by również treści z poziomu średniozaawansowanego?

Cześć DogGhost, co do książki - Basic techniques of go powinna być wystarczająca na początek. Publikacji książkowych jest bardzo dużo, jeżeli dysponujesz urządzeniami z iOS lub OSX to warto zainteresować się aplikacją Go Books. Aktywność w sieci jest raczej na profilu grupy FB "Go Polska - polscy gracze go".

O, dzięki. Nie wiedziałem o tej grupie na FB. :) Co do książek, to spróbuję tę 5-tomową serię Learn to play go. Nie mam iOSa, ale pobrałem parę aplikacji na androida do grania i z ćwiczeniami.

Jesteśmy w trakcie aktualizowania listy klubów - wysłałam maile do wszystkich widniejących na stronie, niestety odzew jest znikomy. Z drugiej strony, jeśli wiecie, że coś gdzieś działa, a nie ma info na goart to bardzo proszę napiszcie mi maila: justyna.platek@go.art.pl Zapraszam też na FB PSG, którego od jakiegoś czasu prowadzimy całkiem intensywnie: https://www.facebook.com/PolskieStowarzyszenieGo/?fref=nf (i patrząc po reakcjach społeczności - jest dla kogo to robić).

Polubiony :)

DogGhost - aktualnie spotkania odbywają się w miarę możliwości co sobota w Artefact Cafe o godzinie 15. Jeśli będzie taka możliwość, to postaram się o zaktualizowanie tej informacji również na stronie krakowskiego klubu. Jeśli chciałbyś się o coś dopytać to możesz mnie złapać na KGS pod nickiem gisel, albo złapać ashers - ona głównie zorganizowała te spotkania. Możesz również mnie złapać na facebooku - Grzegorz Marczak. Dodam Cię wtedy do grupy na fejsie.

Zależy który człowiek;)

uznawać 3krotnego mistrza europy za jednego z najsilniejszych goistów to jest jakieś nieporozumienie......
no ale niech im będzie...

Polecam tę stronę o na FB.

https://www.facebook.com/groups/polscy.goisci