Turniej Atari Go w Osielsku 13 czerwca

Osielsko, 2013-06-13

Sprawozdanie z turnieju AtariGo

Gra go nie jest w Polsce powszechnie znana, a szkoda. Swego czasu arcymistrz o wiele bardziej popularnej gry jaką są szachy Dr Edward Lasker powiedział: "Jeżeli szachy są królem gier, to Go jest ich cesarzem". Zasady są niezwykle proste, a możliwości doskonalenia swych umiejętności nieograniczone. Do tej pory żaden program komputerowy nie jest w stanie stanąć do równej rywalizacji z człowiekiem, co niestety przydarzyło się już grze królewskiej. Badania nad tą grą w krajach gdzie jest bardziej popularna dowodzą, że gra bardzo stymuluje rozwój intelektualny i korzystnie wpływa na rozwój osobowości. Mi osobiście gra sprawia dużo satysfakcji i robię co mogę by stała się bardziej popularna.

W dniu dzisiejszym w szkole w Osielsku stanęło do szlachetnej rywalizacji 30-stu młodych zawodników z trzech szkół podstawowych (Osielska, Złotorii i Białych Błot); w większości uczniów klas drugich, ale najmłodszy zawodnik jest uczniem zerówki, a najstarszy jest z klasy piątej. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Dyrektor Szkoły pan Dariusz Jachowski wraz ze swym zastępcą panią Beatą Kasprzyk. Po krótkim powitaniu dzieci przystąpiły niezwłocznie do gry. Granie na małych planszach pozwoliło na rozegranie turnieju w systemie każdy z każdym. Gra musi się dzieciom podobać bo rozegranie 29 partii w ciągu niespełna 3 godzin to poważny wysiłek intelektualny, a nikt się nie skarżył... Podczas całej imprezy nie wystąpiły żadne poważne problemy wymagające interwencji sędziowskiej. Gra przebiegała sprawnie z dużym entuzjazmem i radością.

Na sukces imprezy złożył się wysiłek wielu osób: dyrekcji szkoły, która przychylnie przyjęła pomysł zorganizowana imprezy w murach naszej szkoły, pani Barbary Zielińskiej, z którą wspólnie prowadzą pozalekcyjne zajęcia dla dzieci z Go i Origami, pana Dominika Bleka, który aktywnie sędziował i opracował wyniki, sponsorów (rodzice, Logon SA, e-go.pl, AZET H&C SP. Z O.O.), którzy obficie zaopatrzyli bufet i zadbali o atrakcyjne nagrody dla zwycięzców i upominki dla każdego uczestnika, wielu innych osób, którzy różnymi miłymi gestami nam sprzyjali, a których trudno tu wymienić. Wszystkim Wam serdecznie w imieniu dzieci serdecznie dziękuje.

Po rozdaniu nagród dzieci dopytywały się o termin kolejnego turnieju. Były to miłe memu sercu pytania świadczące o sukcesie imprezy. Liczę na to, że będą kolejne.

Wojciech Szychowiak

Wyniki
Turniej Atari-Go w Osielsku
2013-06-13
Miejsce Nazwisko Imię Szkoła
1 Szychowiak Marianna Osielsko
2 Krankowski Antek Złotoria
3 Śmiechowicz Martyna Osielsko
4 Rzeszotek Bruno Złotoria
5 Kuffel Jan Osielsko
6 Morawiak Franek Złotoria
7 Baliński Tomasz Osielsko
8 Rzeszotek Patryk Złotoria
9 Nowak Maksymilian Białe Błota
10 Głowacki Oliwier Osielsko
11 Cegielski Oliver Osielsko
12 Cegielska Laura Osielsko
13 Czupryński Bartosz Osielsko
14 Misterek Kalina Osielsko
15 Czupryński Adrian Osielsko
16 Jarczewska Anna Osielsko
17 Fedder Julia Osielsko
18 Paczkowska Zosia Osielsko
19 Witkowski Kacper Osielsko
20 Hinczewski Ksawier Złotoria
21 Wymoliński Adam Osielsko
22 Janicki Szymon Osielsko
23 Kocińska Katarzyna Osielsko
24 Winiecki Maciej Osielsko
25 Sołtan Marta Osielsko
26 Superczyński Bartek Osielsko
27 Jeziorska Monika Złotoria
28 Falkowski Mateusz Osielsko
29 Barańska Wiktoria Osielsko
30 Pic Maciej Osielsko

Komentarze

Dodam tylko że Bruno (4 miejsce) ma zaledwie 6 lat, a z tego co Dziś od mamy jego usłyszałem, najbardziej lubi grać na planszy 19x19 :D