Leszek Sołdan mistrzem Polski 2010

Zakończyła się tegoroczna Liga Mistrzostw Polski. Przez cztery dni ośmiu zawodników walczyło o zaszczytny tytuł. Cztery pierwsze rundy pokazały, których czterech zawodników utrzyma się w lidze na przyszły roku - 4 i 5 dan nie dali szans graczom o słabszym rankingu wygrywając wszystkie gry.

W piątej rundzie gracze z kompletem zwycięstw zaczęli mierzyć się między sobą. Leszek Sołdan wygrał z Markiem Kamińskim, natomiast Kamil Chwedyna z Krzysztofem Giedrojciem. W tym momencie wiadomo było, że to Leszek i Kamil walczyć będą o zwycięstwo w lidze.

W szóstej rundzie Kamil, jeżeli chciał walczyć o tytuł musiał pokonać Marka. Krzysztof Giedrojć wygrał w szóstej rundzie z Leszkiem Sołdanem, zapewniając tym sobie co najmniej trzecie miejsce, jednak nie wpływało to na szansę wygrania ligi przez Leszka Sołdana.

W decydującym pojedynku w siódmej rundzie Leszek Sołdan wygrał z Kamilem Chwedyną przez poddanie, zdobywając tym samym tytuł Mistrza Polski. Gratulujemy!

Wicemistrzem został Kamil Chwedyna, natomiast drugim wicemistrzem Krzysztof Giedrojć.

Poniżej pełna tabela wyników:

Pl. Name         Str Cl. MMS  1  2  3  4  5  6  7  Pt SODOS 
 1 Sołdan, Leszek    5d War 6  6+  8+  5+  7+  4+  3-  2+ 6   17 
 2 Chwedyna, Kamil    4d Ked 6  8+  6+  7+  5+  3+  4+  1- 6   16 
 3 Giedrojć, Krzysztof  4d War 5  5+  7+  6+  8+  2-  1+  4- 5   12 
 4 Kamiński, Marek    4d Mir 5  7+  5+  8+  6+  1-  2-  3+ 5   11 
 5 Straszewski, Jakub  1d Kra 3  3-  4-  1-  2-  8+  6+  7+ 3   3 
 6 Czernecki, Cezary   1d Bia 2  1-  2-  3-  4-  7+  5-  8+ 2   1 
 7 Frejlak, Stanisław  2d War 1  4-  3-  2-  1-  6-  8+  5- 1   0 
 8 Kindziuk, Arkadiusz  1d Haj 0  2-  1-  4-  3-  5-  7-  6- 0   0 

Zapisy wszystkich partii dostępne są na baduk.pl

Komentarze

Gratulacje dla Leszka :)

Dołączam się :)
long live the King!

Wypadałoby chociaż raz przeczytać to co się napisało.

Nic-się-nie-stało! Nic-się-nie-stało!

Gratulacje dla Leszka. Podziękowania dla graczy i organizatorów - świetnie widowisko:)

Gratulacje dla Leszka.
Btw Fish tym razem będzie miał pierwszeństwo w prawie wyjazdu na Mistrzostwa Świata.

Gratulacje dla całej ósemki!
Znalazłem na http://archiwum.go.art.pl/wyniki/mp.php wyniki starych Mistrzostw Polski. Kilka, a nawet kilkanaście lat temu w Mistrzostwach Polski grało więcej silnych uczestników. Oni wszyscy już nie grają?

Był flame rok temu tu na go.art (sam się do tego też mocno przyczyniłem) o powodach tych realnych i tych wymyślonych. Krótko mówiąc silni gracze grają, ale Mistrzostwa jakby zlewają. No chyba, że masowo im coś wypadło i nie mogli brać udziału w eliminacjach.

A z dugiej strony - te "młode" wilczki co teraz zagrały LMP nabiora krzepy i kto wie czy to już nie będa 3d, albo i lepiej za rok. Co jednak nie wyklucza tego, że w przyszłych eliminacjach mogą być już sami gracze kyu bo tendencja jest spadkowa.

@Ryś Nominalna siła pierwszej czwórki nie jest mniejsza niż kilkanaście lat temu, a jedynie drugiej. Nie wiem czy realna siła jest mniejsza bo wielu graczy sprzed kilku/kilkunastu lat spadło w rankingu (nawet 2-3 stopnie).

Jeśli chodzi o pierwszą czwórkę to wydaje się iż Leszek Sołdan i Krzysztof Giedroyć nie grają lepiej niż dawniej choćby z powodu innych zajęć zabierających czas który kiedyś poświęcali prawie całkowicie na grę. Druga czwórka mistrzostw z pewnością miałaby kłopoty z ligowcami sprzed kilkunastu lat (Janusz Kraszek (który moim zdaniem po miesięcznym treningu miałby szansę na tytuł), Roman Pszonka, Gerard Szymborski, Janek Lubos i parę innych osób). Naturalne jest iż wiele takich osób w związku z osiągnięciem pewnego wieku i zrozumienia czasu koniecznego do podwyższania lub tylko utrzymania formy zrezygnowała z czasochłonnego uczestnictwa w cyklach rozgrywek i traktuje Go wyłącznie w kategoriach rozrywki (ułatwia to zresztą Internet). Młodzi zawodnicy którzy mają nadzieję na znaczne postępy automatycznie wypierają takie osoby ze sformalizowanych rozgrywek, co nie znaczy że grają lepiej.

Poziom gier kilkanaście lat temu w lidze można poznać, oglądając po prostu zapisy gier z tamtego okresu, np LMP 1997