Wywiad z Europejskimi Mistrzami Juniorów Pair Go 2022

W marcu tego roku Cyprian i Julia zdobyli pierwsze miejsce podczas Europejskich Mistrzostw Par Juniorów. Czy uda im się wygrać i zdobyć również tytuł Mistrzów Polski Par? Zachęcamy do przeczytania o tym jak według Julii i Cypriana wygląda granie w parach.

Wywiad z Europejskimi Mistrzami Juniorów Pair Go 2022

1. Która para była dla Was największym wyzwaniem?
Julia: Ciężko mi stwierdzić, która gra była największym wyzwaniem. Gry były handicapowe, więc trochę nam pomogły turnieje handicapowe w Bydgoszczy, bo wiedzieliśmy już o co chodzi w takich grach. Sporym wyzwaniem była ta gra, w której dawaliśmy ich najwięcej, czyli sześć. Trudno było mi znaleźć ruchy, które pomogą nam wygrać. Na szczęście we wczesnym yose zabiliśmy dużego smoka i wygraliśmy.
Cyprian: Myślę że pierwsza gra była najtrudniejsza. Dawaliśmy 6 handi i przegrywaliśmy mocno całą grę, szczerze mówiąc nie widziałem szansy na nadrobienie, mimo to postanowiliśmy grać do końca i czekać na błędy rywali w yose, które w grach handicapowych często się zdarzają i tym razem też się takie zdarzyły.

2. Ile par brało udział w wydarzeniu?
Julia i Cyprian: Par było około dwudziestu. fot. Katarzyna Szychowiakfot. Katarzyna Szychowiak

3. Czy spodziewaliście się, że zajdziecie aż tak daleko?
Julia: W ogóle się nie spodziewałam. Cyprian pierwszego dnia zaczął się źle czuć przez co myśleliśmy nawet żeby zrezygnować z gry. Dobrze, że tego nie zrobiliśmy. Podchodziłam też do tego turnieju na luzie, nie myślałam za bardzo o wynikach.
Cyprian: W ogóle się nie spodziewaliśmy, Pair Go miało być czysto dla przyjemności i odstresowania się po grach w EYGC. Pierwszego dnia turnieju jeszcze złapała mnie choroba, nawet chciałem się zdropować i iść odpoczywać do pokoju, na szczęście Julce udało się mnie przekonać i bardzo się z tego cieszę.

4. Czy był to Wasz debiut w graniu w parach?
Julia: Nie, nasz debiut był na mistrzostwach Polski Par 2021 na LSG.
Cyprian: Pierwszy raz w Pair Go zagraliśmy na LSG 2021, szczególnie nasza pierwsza wspólna gra była dość bolesna, jestem osobą, której zależy na wygrywaniu i wtedy nie rozumiałem, że w Pair Go bardziej liczy się to jak umiesz wykorzystać ruchy swojej partnerki i jak twoja partnerka umie wykorzystać twoje ruchy, niż to żeby zagrać najbardziej optymalne kosmiczne tesuji, które tylko ty rozumiesz. Też wydaję mi się, że dzięki temu udało nam się wygrać, u dwóch par z którymi graliśmy było widać że ona i on mają inny plan na grę i kiedy jedna strona nie odpowiedziała tak jak chciała tego druga strona było kręcenie nosem i pufanie.

5. Czy polecacie taką odmianę go? Co Wam się w niej najbardziej podoba?
Julia: Polecam ją jako taką odskocznię od zwykłego grania. Jest o wiele ciekawiej, bo trzeba zastanawiać się jak kontynuować ruchy partnera. Najbardziej podoba mi się to, że ma się partnera, na którego czasami można cięższe ruchy zrzucić, jak kompletnie nie wiadomo co zrobić.
Cyprian: Pair Go moim zdaniem jest dość specyficzne, przynajmniej dla mnie. Ja tylko grałem w turniejach Pair Go, a tam zawsze jest z tyłu głowy, że turniej to fajnie by było wygrać, a to jak powiedziałem wyżej nie jest w Pair Go najważniejsze. Jeśli ktoś chce dla zabawy zagrać ze swoimi znajomymi i pogłówkować jak mogę w najlepszy sposób wykorzystać ruch swojej partnerki, a to jak najbardziej polecam. W sumie to trochę tacy Tajniacy, ale drużyny mniejsze.

6. Czy planujecie wziąć udział w Mistrzostwach Polski Par 2022?
Julia: Oczywiście. Trzeba spróbować zdobyć mistrzostwo.
Cyprian: Wiadomo trzeba obronić tytuł wicemistrza polski par. fot. Katarzyna Szychowiakfot. Katarzyna Szychowiak

7. Jak oceniacie organizację wydarzenia?
Julia: Było bardzo dobrze zorganizowane. Jak się pomyliło ruch to sędziowie prawie od razu przychodzili pomagać jak kontynuować. Wszystko odbywało się sprawnie, chociaż godziny były już bardzo wieczorne.
Cyprian: Wszystko było super zorganizowane, zasady, parowanie, kto komu daje handicap i kolejność zagrywania ruchów była zawsze jasno wytłumaczona. Jedynie myśleliśmy, że dostaniemy dwa kubki i dwa bidony - bo tak było ustawione przy pucharach, a ostatecznie dostaliśmy tylko jeden zestaw na parę, ale to szczegół.

8. Co Was najbardziej zaskoczyło podczas tego wyjazdu?
Julia: Na pewno to, że nam tak dobrze poszło na turnieju. Ciekawe też było to, że najlepiej mi się tam rozmawiało z Czechami gdy oni mówili po czesku, a ja po polsku.
Cyprian: Wygrana w turnieju Pair Go i to że na training campie zaczęły podobać mi się blitze, których wcześniej unikałem jak pustego trójkąta.

W tym roku Mistrzostwa Polski Par również odbędą się podczas Letniej Szkoły Go 2022.