I Turniej Polsko-Chiński + EMP (Warszawa, 5-6 września)

W dniach 5-6 września br. w ramach targów China-Expo odbędzie się w Warszawie I edycja Turnieju Polsko-Chińskiego, połączonego z Eliminacjami do tegorocznej Ligi Mistrzostw Polski.

Organizatorem turnieju jest Polskie Stowarzyszenie Go (pod rządami nowej ekipy) oraz Polsko-Chińskie Towarzystwo Gospodarczo-Kulturalne.

Trochę informacji:

  • pierwsza runda: piątek 5. września godz. 11:00,
  • zakończenie w sobotę ok. godz. 15:00,
  • wpisowe: 30zł (zniżki za wcześniejszą rejestrację i członkostwo PSG),
  • nagrody: w wielu kategoriach o łącznej wartości ponad 10 tys. zł,
  • noclegi: darmowe dla pierwszych 30 zarejestrowanych graczy spoza Warszawy.

Więcej informacji oraz rejestracja na stronie turnieju.

Zapraszamy!

Komentarze

Ciekawe jak zostanie rozwiązany hipotetyczny problem uczestnictwa obecnych finalistów LMP w tym turnieju.... Wystarczy, że cała czwórka przystapi do turnieju (nie ma ograniczeń) i zajmie 4 pierwsze miejsca. Zgodnie z pomysłem organizatorów automatycznie "zdobęda" prawo do LMP.... Tylko, że oni już to prawo maja...... moze sie skończyć tym, że będzie tylko 4 uczestników ligi....

Nie widze tu problemu, po prostu awans wywalcza 4 najlepsze osoby ktore maja do tego prawo (Polacy i nie bedacy w top4 rok temu). Fajnie ze udalo sie znalezc sponsorow i takie hojne nagrody ale dla osob np ze Szczecina oznacza to koniecznosc wziecia 2-dniowego urlopu... :/ Frekwencja osob spoza stolicy moze nie byc zbyt wysoka

Rundy co 2h zegarowe, a czas gry 1h + 30s BY. Żadnej przerwy pomiędzy rundami.
Proponuję to trochę zmienić, bo będzie mocna obsuwa w czasie.

"Nie widze tu problemu, po prostu awans wywalcza 4 najlepsze osoby ktore maja do tego prawo (Polacy i nie bedacy w top4 rok temu)..."

Ciekawe skąd Ci się wziął ten przepis, skoro organizatorzy napisali to inaczej. Nic nie ma o tym że osoby które były w top4 - są wyłączone z rankingu......

Faktycznie, wygląda to na trochę niefortunne sformułowanie, no ale wiadomo co autorzy mieli na myśli. LMP będzie 8śmio osobowe, więc resztę, w razie czego, dokoptuje się z graczy rezerwowych. Przydała by się jednak jakaś uchwała, by ten problem ew. rozwiązać przed turniejem.

Z regulaminu Mistrzostw Polski:
Eliminacje
(...)
5 Gracze, którzy zajęli jedno z czterech pierwszych miejsc w poprzednim Finale MP nie biorą udziału w Eliminacjach.

Czyli czterech silnych graczy nie może wziąć udziału w turnieju z najwyższą pulą nagród w tym roku w Polsce. Taaaa...

wysek: "...ale wiadomo co autorzy mieli na myśli" i dalej: "w razie czego, dokoptuje się z graczy rezerwowych.".
Kamaszyn natomiast: "z regulaminu MP: 5 Gracze którzy.... nie biorą udziału w Eliminacjach".
Czyli dwóch ludzi dwa różne stanowiska. Może jednak informacja nie jest precyzyjna? Może trzeba ją poprawić? Ja naprawdę nie rozumiem tego co napisali organizatorzy. Bo przecież może być tak, że gracz jednocześnie bierze udział w turnieju i nie bierze udziału w Eliminacjach (bo jest np. "wyjęty" z punktacji).
To jak to w końcu jest - Ubiegłoroczny Mistrz Polski może brać udział w tym (otwartym bądź co bądź) turnieju, czy nie?

Oczywiście może. Poprawimy.

Oczywiście nie może. Bo:

[1] Regulamin Mistrzostw Polski --- Gracze, którzy zajęli jedno z czterech pierwszych miejsc w poprzednim Finale MP nie biorą udziału w Eliminacjach.
[2] UCHWAŁA nr 2014071801 ZARZĄDU POLSKIEGO STOWARZYSZENIA GO z dnia 2014-07-18 --- Polskie Stowarzyszenie Go nadaje status Eliminacji do Mistrzostw Polski 2014r. Pierwszemu Polsko-Chińskiemu Turniejowi Go rozgrywanego w Warszawie, w dniach 5-6 września 2014 roku.

Mogliby brać, gdyby były inne sformułowania w [1]. Np coś w stylu:
4. Do Finału MP awansują czterej najwyżej sklasyfikowani w Eliminacjach gracze, którzy nie spełniają warunku określonego w p.5. Gracze, którzy nie spełniają warunku określonego w p.5 i zajęli kolejne miejsca pełnią rolę graczy rezerwowych.
5. Gracze, którzy zajęli jedno z czterech pierwszych miejsc w poprzednim Finale MP automatycznie awansują do Finału MP.

"Nie brać udziału w Eliminacjach" =/= "Nie liczyć się w klasyfikacji Eliminacji".

To taka dobra rada - zanim poprawicie:
Jeśli - jak piszesz - ubiegłoroczny mistrz może brać udział w turnieju, ale jednocześnie regulamin MP mówi, że nie może on brać udziału w Eliminacjach to musicie wymyślić niesprzeczny regulamin turnieju.
Bo jak będą liczone partie tego "mistrza" z innymi przystępującymi do eliminacji? Jemu się nie będą liczyły w rankingu "Eliminacje" - to oczywiste, ale jego przeciwnikom?. Generalnie, to jest spore utrudnienie dla systemu turniejowego - fajnie byłoby wiedzieć "z góry" jak to będzie.
Utrudnieniem jest choćby wymóg, że turniej jest prowadzony systemem MacMahona - (nie ma słowa o tym czy zmodyfikowanym i w jaki sposób).....

Już ponad tydzień temu wysłałem pytanie do zarządu czy ewentualnie mogę zagrać w tym turnieju i nie dostałem odpowiedzi. Problem powstał bo eliminacje to zawsze były tylko eliminacje a nie jakiś sponsorowany otwarty turniej z dużą pulą nagród. Rozwiązanie jest proste ci gracze z top4 będą grali normalnie w top barze, gry z nimi będą normalnie liczone a gdy zajmą wyższe miejsca niż osoby które nie mają jeszcze miejsca w finale to będą pomijane. Tak np wejdzie do finału siódma w kolejności osoba i zajmie tam w rozstawieniu jakieś odpowiednie miejsce. Ze swojej strony dodam, że najprawdopodobniej mnie nie będzie bo wybiorę jak już turniej w Brnie ale pewnie np Siasio chciałby w nim zagrać więc niech organizatorzy dadzą jasne informacje.

Problem w tym, że nawet jeśli ci gracze nie będą brani pod uwagę jako zwycięzcy eliminacji, to nadal będą mieli wpływ na wyniki eliminacji, przez to że będą grali z klasyfikowanymi graczami. Nie mam pojęcia jak to się ma do regulaminu.

"Turniej organizowany jest z myślą o zacieśnieniu kontaktów między graczami polskimi i chińskimi, ale równie gorąco zapraszamy do uczestnictwa graczy z całej Europy. Formalnym warunkiem uczestnictwa w turnieju jest obywatelstwo państwa europejskiego " Ale tu może przyjechać praktycznie każdy europejczyk 6d-7d więc tak samo może zakłócić wyniki.

@Tonyhalik - regulamin zabrania gry w eliminacjach pierwszej czwórce z ostatniego finału. I tyle.

@Tonyhalik - Niezależnie od top 4 z poprzedniego roku i graczy zagranicznych wpływ na końcową kolejność w czołówce mogą mieć także gracze krajowi 1d+, którzy nie należą do PSG i coś takiego mogłoby wystąpić także przy całkiem zwykłych eliminacjach z zerowym budżetem na nagrody.

Witajcie! Jako sędzia odpowiem, że zdajemy sobie sprawę z zaburzenia, jakie wprowadza gra z osobami nie biorącymi udziału w rywalizacji o miejsce w lidze. Będziemy je minimalizować.

@Nilatarion - przepraszamy za brak odpowiedzi - Twój mail z jakiegoś powodu nie dotarł do naszych skrzynek. Zmienimy regulamin MP tak, aby nie było wspomnianej sprzeczności - gracze o zagwarantowanym udziale w finale MP będą mogli startować w Eliminacjach ale będą pomijani w klasyfikacji do Ligi - dokładnie tak jak ci, którzy nie mają polskiego obywatelstwa/karty pobytu (albo nie są członkami PSG).

@veritigo - w jaki sposób będziecie je minimalizować jako sędzia?

Skoro top4 zeszłorocznej ligii nie może wziąć udziału turnieju bez brania udziału w eliminacjach, to obcokrajowcy również nie mogą. Należy ich nie dopuścić do turnieju.

Pomijając absurdy z eliminacją, czemu dwudniowy turniej odbywa się piątek/sobota a nie sobota/niedziela? Only in Poland...

A oprócz tego turniej odbędzie się na jakimś zadupiu! Na uniwerku na Krakowskim Przedmieściu było lepiej...

I nie mogę nie ponarzekać na nagrody. Skąd pomysł na podział nagród na top grupę i poza top grupą?? Załóżmy, że top bar będzie 2d+, to czemu najlepszy 1d powinien dostać 1000pln i najlepszy 2d dostanie gówno?

Zadupiu? 20 min dojazdu, to zadupie? MIMUW to też zadupie - dojazd ze śródmieścia czasowo podobny? Zaprawdę powiadam Ci - cywilizacja nie kończy się na tablicach z napisem "Śródmieście". Bardziej bym się martwił falandyzacją przepisów - top4 z zeszłego roku może, nie może, masaje?

Top4 może, zresztą poza Mateuszem nikt nie będzie miał szans na top3 bo już się Mitic zapisał i pewnie nie on jeden to zrobi skoro nagrody większe niż np w Brnie a przeciwnicy łatwiejsi.

zabawne, ze przy silnych zawodnikach, ktos spoza top grupy dostanie wieksza nagrode od gracza ktory zajal 3 miejsce...
No i ciągle fascynuje mnie w jaki sposób ograniczone będą zaburzenia z osobami nie grającymi w lidze o czym pisał vertigo.

@tasuki - odnośnie daty oraz podziału nagród - te rzeczy wymyślił sponsor i nie mamy wpływu na ich zmianę. Chciał połączyć turniej z targami polsko-chińskimi by aktywizować Chińczyków mieszkających w Polsce - stąd piątek i sobota (pierwotnie miał być nawet czwartek). Co się tyczy marudzenia na lokalizację - to tak na poważnie? Chyba polskie malkontenctwo za bardzo weszło Ci w krew :P

Jeszcze chciałbym dodać, zastanówcie się nad top barem jeśli ma być na 2 dan to na chwilę obecną o ligę walczy praktycznie 5 osób o 4 miejsca. Myślę, że przynajmniej 10-12 polaków powinno mieć szanse na walkę o ligę na równych szansach. Bo inaczej idea eliminacji mija się z celem.

@diana
Brakuje otwarcia na top4 i zagranicznych graczy ELMP na mocy uchwały Zarządu (niezależnie czy jednorazowo wyłączające punkty regulaminu MP, czy przeoranie regulaminu) i wycofania się z idiotycznej zapowiedzi niejawnego (do tej pory) grzebania sędziego przy parowaniu (który już potrafił zrobić nieparzystą top-grupę na turnieju klasy czerwcowego).

Z możliwością przyczepienia się to w tym tempie za dwa tygodnie pewnie przeczytam, że nie powinno się organizować ELMP z nagrodami czy samego ELMP ;).

A co innych zarzutów, dane mi było

Świat o dziwo nadal istnieje...

@nare - jak już pisaliśmy, zmienimy regulamin MP tak, aby nie było konfliktów formalnych. Narazie jesteśmy na etapie konsultacji proponowanych zmian z Komisją Rewizyjną itp. Idzie wolno bo wszyscy (w tym 100% Zarządu) chyba są na ulropach.
Co do wypowiedzi sędziego to najlepiej aby wypowiedział się sam zainteresowany (również w kwestii top baru, który pewnie będzie jednoznacznie ustalony dopiero jak będzie znana ostateczna lista graczy).

Fajny turniej się zapowiada. Dużo silnych graczy.
Dywersyfikacja nagród, więc prawie każdy uczestnik będzie walczyć o coś więcej niż satysfakcję. Zaproponowana forma generuje kilka problemów jeśli chodzi o wyłonienie finalistów, ale kto poważnie podchodzi do tematu to powalczy i postara się dostać do finału. Przynajmniej jest fajny turniej.
Z drugiej jednak strony najlepiej by było gdyby w tych EMP mogli startować tylko Polacy i to niezbyt silni, bo zgarnąć 4k i wejść do finału każdy by chciał, najlepiej bez walki. Przyjechać i zgarnąć, taki powinien być turniej. I jeszcze najlepiej żeby turniej w Łodzi się odbył, bo gdzie indziej to zadupie. Cóż, taki kraj ;-).

@Hipcio: no, w końcu ktoś do rzeczy gada

@Nare @Diana - nie jestem pewien (www PSG nieaktualne pod tym względem), ale czy sędzia turnieju nie jest jednocześnie członkiem komisji rewizyjnej? Ciekaw jestem co komrew sądzi o "idiotycznej zapowiedzi niejawnego (do tej pory) grzebania sędziego przy parowaniu".

Nie wiem czemu konsultujecie zmiany z komrew, bo ta ma jakby inne uprawnienia i rolę w stowarzyszeniu, niemniej jeśli wprowadzać zmiany, to na relatywne stałe a nie "na jeden raz". Zmiany "na jeden raz" oznaczają, że przyszłoroczny turniej odbywałby się wedle innych zasad niźli tegoroczny, a to nie byłby pozytyw - poza tym: na co regulamin, skoro jego część lub całość wyłączamy doraźną uchwałą. Wprowadzenie zmian teraz to już "zmiana zasad w trakcie gry", bo można podnieść kwestię obowiązku ogłoszenia turnieju na 30 dni przed terminem - kwestie będące przedmiotem zmian nie są wymienione literalnie, niemniej mają wpływ na wyniki.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego sponsor narzuca termin i sposób rozdziału nagród w Eliminacjach Ligi Mistrzostw Polski zwłaszcza w celu aktywizacji polskich Chińczyków. Nic nie stało na przeszkodzie, by w tym celu zorganizowano oddzielny turniej.

Tak, sędzia jest przewodniczącym KR.
Nie mamy intencji wprowadzać zmian na jeden raz - wręcz przeciwnie, chcemy uczynić Regulamin możliwie uniwersalnym na przyszłość, aby ktoś kto chce zrobić Eliminacje jako duży turniej z fajnymi nagrodami nie napotkał na bariery formalne.

Zmianą zasad w trakcie gry byłoby zmienienie Regulaninu pomiędzy trzecią a czwartą rundą Eliminacji.
Turniej był ogłoszony na długo przed terminem 30 dni. Nie ma nigdzie zapisu o niezmienianiu Regulaminu na x dni przed danym turniejem.


Nie wiem czemu konsultujecie zmiany z komrew, bo ta ma jakby inne uprawnienia i rolę w stowarzyszeniu

To co z tego, że ma "inne uprawnienia"? Te "inne uprawnienia" nie zabraniają jej wyrazić opinii.


Nie wiem czemu konsultujecie zmiany z komrew, bo ta ma jakby inne uprawnienia i rolę w stowarzyszeniu, niemniej jeśli wprowadzać zmiany, to na relatywne stałe a nie "na jeden raz".

Bo w ostatnich czterech latach, MP afair za każdym razem łamały regulamin (przy dużej arogancji Zarządu). Aktualny chce doprowadzić do takiej fajnej sytuacji dla mnie, że na tegorocznej ELMP będę uczestniczył w turnieju który nie łamie regulaminu. W tej sytuacji mało mnie obchodzi, czy regulamin zmienią na jeden rok / na parę lat (byle zmienili), czy na ELMP będą grali obcokrajowcy czy nie, ...

Nie bardzo rozumiem, dlaczego sponsor narzuca termin i sposób rozdziału nagród
Heh, a dla mnie jest są to uzgodnienia dwóch stron (np zmiana terminu z czw/pia na pia/sob). Po liczbie zarejestrowanych Polaków na turniej wygląda, że zrobiono dobrą robotę, czyż nie? Bardziej już bym się martwił o małą aktualnie liczbę zarejestrowanych Chinczyków na turniej, jeśli już.

Nic nie stało na przeszkodzie, by w tym celu zorganizowano oddzielny turniej.
Niekoniecznie. Głównym celem ELMP jest wyłonienie brakujących uczestników LMP.
Stąd wyjściowo moja ocena ELMP to liczba polskich danów na ELMP, teoretyczna suma danów na późniejszej LMP. W normalnych warunkach imho działania PSG wpływają na środowisko z rocznym opóźnieniem (stąd np tegoroczny czerwcowy czy LSG to w dużej mierze pokłosie wydarzeń z ubiegłych wakacji). Wygląda, że schemat zostanie złamany, więc jest wystarczające dobrze.

Turniej już trwa, bo został ogłoszony. Jeżeli to nastąpiło w oparciu o jeden regulamin a rozgrywka odbędzie się w oparciu o inny, to jest to zmiana zasad w czasie gry. Nie jest to dobry obyczaj świadczący o kiepskiej kulturze prawnej organizacji, zwłaszcza że jest 11 miesięcy na zmienianie treści regulaminu, względnie zmiany mogą wejść w życie dopiero w 2015r. Tutaj trudno oprzeć się wrażeniu, że zmiany następują w związku ze sponsorem. Kolejna rzecz - ogłoszono ELMP o zasadach sprzecznych z regulaminem ELMP (możliwość startu cudzoziemców, wręcz ideą turnieju jest ich uczestnictwo + możliwość startu top4-2013). Mogę tylko przypuszczać, jakie stanowisko w sprawie tego turnieju zajmie komrew w sytuacji, gdy sędzią turnieju jest jej szef, w dodatku zapowiadający grzebanie w parowaniu :).

Jeżeli coś zmieniać, to generalnie dobrze pójść w ślady "konkurencji". Ta często nie ma pojedynczych regulaminów, tylko całe kodeksy - łatwiej nad wszystkim panować, unikać powtórzeń i sprzeczności.

Przy okazji pytanie - na jaki adres słać do PSG korespondencję papierową? Dalej na Elektoralną, czy jakiś inny?

To co z tego, że ma "inne uprawnienia"? Te "inne uprawnienia" nie zabraniają jej wyrazić opinii. Bo w ostatnich czterech latach, MP afair za każdym razem łamały regulamin (przy dużej arogancji Zarządu). Aktualny chce doprowadzić do takiej fajnej sytuacji dla mnie, że na tegorocznej ELMP będę uczestniczył w turnieju który nie łamie regulaminu. W tej sytuacji mało mnie obchodzi, czy regulamin zmienią na jeden rok / na parę lat (byle zmienili), czy na ELMP będą grali obcokrajowcy czy nie, ...

Wyrażanie opinii to nie to samo, co konsultowanie. Konsultowanie implikuje wiążący charakter prowadzonych rozmów. Opinia zwykle dotyczy "produktu finalnego" i jest niewiążąca. Wolałbym by komrew przede wszystkim wypowiadała się w kwestiach mieszczących się w jej kompetencjach - vide Twoje "w ostatnich czterech latach, MP afair za każdym razem łamały regulamin".

Zmiany w regulaminie można było przygotować wcześniej - od 18.07 do 4.08 jest jakieś 2,5 tygodnia - ful czasu na przygotowanie zmian i ich wprowadzenie w życie. Pomijam, że można było to zrobić już w momencie, gdy pojawiła się koncepcja rozmów ze sponsorem i połączenia obu turniejów. A już całkowicie pomijam, że generalnie należałoby zebrać do kupy istniejące regulaminy i zweryfikować ich treść.

Heh, a dla mnie jest są to uzgodnienia dwóch stron (np zmiana terminu z czw/pia na pia/sob). Po liczbie zarejestrowanych Polaków na turniej wygląda, że zrobiono dobrą robotę, czyż nie? Bardziej już bym się martwił o małą aktualnie liczbę zarejestrowanych Chinczyków na turniej, jeśli już.

Nie sądzę by wchodzili na goarta i mieli pojęcie o istnieniu PSG. To, czy zrobiono dobrą robotę będzie można ocenić po liczbie Polaków uczestniczących w samym turnieju, a nie po liczbie wysłanych zgłoszeń - jakoś tak jest, że ostatnio w turnieju uczestniczy jakieś 2/3 wcześniej zarejestrowanych.

Niekoniecznie. Głównym celem ELMP jest wyłonienie brakujących uczestników LMP.
Stąd wyjściowo moja ocena ELMP to liczba polskich danów na ELMP, teoretyczna suma danów na późniejszej LMP. W normalnych warunkach imho działania PSG wpływają na środowisko z rocznym opóźnieniem (stąd np tegoroczny czerwcowy czy LSG to w dużej mierze pokłosie wydarzeń z ubiegłych wakacji). Wygląda, że schemat zostanie złamany, więc jest wystarczające dobrze.

Nie wiem, czy schemat zostanie złamany (a chciałbym), bo na dzień dzisiejszy ogłoszono ELMP o zasadach sprzecznych z regulaminem ELMP.

Wyrażanie opinii to nie to samo, co konsultowanie.
Różnice między znaczeniem potocznym a dajmy to "około prawniczym". Imho przekaz Diany dotarł przynajmniej do mnie, skoro zrozumiałem to jako prośbę o opinię, a nie wiążące konsultacje (ale to Diana wie najlepiej co chciała wyrazić).

Zmiany w regulaminie można było przygotować wcześniej - od 18.07 do 4.08 jest jakieś 2,5 tygodnia - ful czasu na przygotowanie zmian i ich wprowadzenie w życie.

Tak sobie. Dla mnie dobra praktyka, mam nadzieję że z oczywistych przyczyn, to wprowadzanie takich zmian z rocznym vacatio legis(?) (tzn. regulamin MP 2014 powinien być znany przed ELMP2013). Ten zarząd nie miał szansy tego spełnić. Sama zapowiedź zrobienia niesprzecznego w chwili kiedy będę grał w ELMP2014, to już postęp w porównaniu do ostatnich czterech lat (a czy zostanie zrealizowana, to się przekonam dopiero na turnieju, na razie komentuje to co widzę).

Trochę bym chciał wrócić do meritum. W moim przekonaniu meritum jest w okolicy pytania: czy robienie turnieju typu 2 in 1 (i turniej z nagrodami i eliminacje do MP, a może i coś jeszcze) to dobry, czy zły pomysł.
Według mnie - niedobry. A dlaczego, o tym niżej kilka słów.
Na początek historyjka dotycząca systemów turniejowych:
Turnieje prowadzone są różnymi systemami - w zależności od celu i czasu jakim dysponujemy. Jeśli wybrać mamy tylko 1 gracza (mistrza) i mamy właściwą liczbę kandydatów- dobrym wyborem jest system pucharowy (przegrywający odpada).
Gorzej, gdy naszym celem jest wybranie kilku najlepszych - wówczas sytuacja się bardzo komplikuje. Turnieje "szwajcarskie", rozgrywane systemem McMahon'a itp zostały wymyślone, żeby w łatwiejszy sposób ustalić kolejność kilku kolejnych graczy. (Ale uwaga!!! NIKT nie wynalazł systemu, który potrafi ustalić rzetelnie kolejność graczy od 1 do ostatniego - tak, aby nikt nie mógł się poczuć pokrzywdzony -przykład turnieju pucharowego o którym było wyżej pozwala wybrać tylko JEDNEGO).
Mam nadzieję, że staje się powoli oczywiste, że czym więcej miejsc chcemy "uporządkować" - tym trudniej zrobić to sprawiedliwie i tym bliżej jesteśmy oddaniu się przypadkowi.
Teraz wracam do sytuacji aktualnego turnieju: Organizatorzy chcą uzyskać maksymalnie duży turniej OTWARTY z dużą liczbą graczy (jeśli dobrze odczytuję ich tęsknoty, to fajnie by było, gdyby przyjechała cała czołówka europejska), ale jednocześnie chcą z niego zrobić eliminator do MP. Co z tego wynika?.
Załóżmy, że przyjedzie tylko 10 osób ze ścisłej czołówki europejskiej (powyżej 2650). I że tylko 2 z czterech finalistów poprzednich MP. Założyć możemy, że te 12 osób będzie zajmowało czołowe pozycje. W takim przypadku, aby dostać się do Finału MP trzeba będzie zajmować miejsca powyżej trzynastego.....
Czy ktoś z Was umie odpowiedzieć ile rund musiałby mieć turniej w którym mamy dokonać nieprzypadkowego wyboru co najmniej 16 (szesnastu) kolejnych najlepszych graczy?
To pytanie, a raczej obawa o to, że nie można będzie dokonać wyboru 4 "najlepszych polaków spoza obecnych finalistów" sprawiedliwie, leży u podstaw moich pytań i wątpliwości. I kiedy pytałem jak to macie zamiar robić - miałem nadzieję że Organizatorzy zdają sobię sprawę z karkołomności (i wewnętrzej sprzeczności) swoich pragnień i wiedzą jak im zaradzić.

Przy pięciu rundach w top-grupie może być do 16 osób. Przy obecnym stanie rejestracji moglibyśmy ustawić bar na poziomie 1d i mielibyśmy w top grupie OŚMIU Polaków mających szansę na LMP; to chyba dużo. Poza tym należy pamiętać, że osoby poniżej baru również mają szansę na awans - szczególnie jeżeli w top-grupie nie będzie wystarczająco dużo osób spełniających kryteria.
Jak sam piszesz każdy system niesie ze sobą element losowości. Nawet małe eliminacje, ograniczone tylko do członków PSG, niosą ze sobą pewne ryzyko.
Eliminacje w formule otwartej to pewna nowość. Naszym zdaniem warto spróbować zrobić z nich duży, coroczny turniej, zamiast niszowej imprezy dla kilkunastu osób. Jeżeli okaże się, że ta formuła się nie sprawdzi, w przyszłym roku poszukamy innego rozwiązania. A może właśnie sprawdzi się bardzo dobrze i za kilka lat będziemy sobie gratulować?

Nigdzie nie napisałem że każdy system niesie element losowości, nie wiem skąd liczba 16 dla pięciu rund , nie wiem dlaczego odnosisz się do "obecnego stanu rejestracji" - skoro podobno wymyślacie system uniwersalny, itp niespójności dostrzegam sporo...
Zamiast eksperymentować na ludziach, może trzeba trochę pomyśleć i spróbować przewidywać skutki? Jestem za tym żeby było dużo turniejów i żeby były interesujące dla wszystkich. Niech będą i nagrody i dużo ludzi - trzymam kciuki. Ale nie jestem za tym żeby zwiększać losowość w go (i o tym pisałem) i bez względu na to czy ten konkretny turniej będzie sukcesem czy nie - za kilka lat nie będę widział powodu by komukolwiek gratulować. Pomysł jest niedobry. A pomysł zmieniania regulaminu tylko po to, żeby usankcjonować dwie sprzeczności - też słaby.

I jeszcze jedno - o czym jakoś niewielu wspominało. Sam pomysł eliminacji nie jest nowy i u swego zarania miał na celu stworzenie realnej możliwości gry w finałach każdemu (Każdemu) - kto tylko będzie umiał wygrać z każdym innym. (nawet 20 kyu, które wygra wszystkie gry w ciągu eliminacji powinno mieć szansę na grę o tytuł). Od jakiegoś czasu "zapomniało się" o tej regule sprawiedliwej i próbuje tworzyć coraz to nowe i coraz bardziej wyszukane sposoby na eliminacje. Po dołożeniu parametru "otwartości" oraz systemu McMahon (promującego wszystkich sponad "baru") - otrzymujemy system który będzie robił wszystko, tyko nie dawał szansę na grę o tytuł.

Ja tylko odnosiłem się do tego, co napisałeś.
Każdy system ma w sobie element losowości, z wyjątkiem systemów wymagających n-1 rund przy n graczach - dość niepraktycznych. To chyba nie wymaga wyjaśnień?
16-osobowa top-grupa dla pięciu rund: http://www.britgo.org/organisers/mcmahonpairing.html#bar-egf
Piszę o obecnym turnieju, bo to dobry punkt odniesienia. Patrząc na listę nie widzę zagrożenia dla Eliminacji. Zmiana regulaminu służy temu, żeby można było zrobić Eliminacje w formule otwartej - ale oczywiście można je będzie dalej robić w postaci małego, zamkniętego turnieju.
Eksperymentowanie jest podstawą rozwoju. Przemyśleliśmy tę decyzję i uważamy, że jest dobra. Masz oczywiście prawo do innego zdania.

Ja obecną sytuację interpretuję tak, że wcale nie jest wymyślany nowy uniwersalny sposób eliminacji. Raczej warunki/realia są takie, że można zrobić tego rodzaju turniej i eksperymentujemy.
Jak dla mnie poprzedni system (działający w latach 2004-2013) również miał duży wskaźnik losowości, szczególnie co do tego 4tego (ale czasem również 3ciego) do ligi. Czy teraz się aż tak dużo zmienia?

Marku, kombinujecie i możecie przekombinować. To nawet nie jest kwestia udziału cudzoziemców, nie członków i zeszłorocznego top4. To raczej kwestia tego, że ELMP zaczynają być tak trochę na przystawkę. Wyobrażasz sobie MPJ w formie jednego turnieju z udziałem dorosłych? Ja nie. Ideałem byłby podział na grupy wiekowe, który, z wiadomych przyczyn, jest mało możliwy, niemniej oddzielenie pretendentów do tytułów MJ od reszty to absolutne minimum. A tutaj łączycie ELMP z turniejem otwartym pomimo, że oba turnieje mają rozbieżne cele. Co w teoretycznej sytuacji, gdy pretendent będzie grał wyłącznie z cudzoziemcami? I wejdzie, bo wspomniani cudzoziemcy będą mieli przeszacowane stopnie?

Nie ma systemu sprawiedliwego, system "każdy z każdym" jest trudny do zrealizowania - dlatego nie jest niczym złym ograniczenie pretendentów do wyłącznie członków i np jeszcze wyłącznie danów. Zasady muszą być uniwersalne i sprawdzać się nie tylko przy okazji tegorocznych ELMP, ale również takich, w których weźmie udział 20 osób, w tym 4 danów.

Ponawiam pytanie - na jaki adres słać korespondencję tradycyjną? Na Elektoralną, czy inny (jaki)?

Johnie, analogia do MPJ wydaje mi się nietrafiona. Gdybyśmy robili Mistrzostwa Polski Kobiet, to nie robiliśmy ich jednocześnie z Mistrzostwami Polski Wysokich Mężczyzn. Ale to nie ten przypadek.
Jeżeli ktoś awansuje w wyniku gier wyłącznie z cudzoziemcami - nie widzę problemu. Dokładniej: nie wiem co mają do tego cudzoziemcy. Równie dobrze ktoś może awansować w wyniku gier z Polakami o zawyżonej sile. Albo w wyniku gier z osobami, które następnie nie będą chciały grać w LMP. Swoją drogą, wpadniesz na turniej?

Z ciekawości - jaką korespondencję tradycyjną będziesz do nas słać? Jeśli uprawiasz szlachetną sztukę epistolografii, czy zechciałbyś rękopisy po osuszeniu fotografować i wysyłać nam pocztą elektroniczną?
Bardziej serio: oficjalnym adresem PSG jest adres Krzysztofa, którego to chwilowo (adresu, nie Krzysztofa) nie mam pod ręką.

Analogia ma sens, chociaż oczywiście w MPJ byłby jeszcze większy wpływ zawodników na turniej. Jak powyżej zostało napisane macmahon sensownie wyznacza powiedzmy pierwsza trojke turnieju, jeżeli przyjmiemy 5 rund i topbar 12osób. Ale jeżeli w turnieju wezmie udział z 4 graczy z czołówki europejskiej, 2 graczy z poprzedniego finału MP to zawodnicy którzy walczą o mistrzostwa mogą się uplasować np. na miejscach 8-12 (poza Mateuszem), a poustalanie tych pozycji jest zdecydowanie bardziej losowe niż w turnieju, gdzie awansuja gracze 1-4.

Johnie, analogia do MPJ wydaje mi się nietrafiona. Gdybyśmy robili Mistrzostwa Polski Kobiet, to nie robiliśmy ich jednocześnie z Mistrzostwami Polski Wysokich Mężczyzn. Ale to nie ten przypadek.
Jeżeli ktoś awansuje w wyniku gier wyłącznie z cudzoziemcami - nie widzę problemu. Dokładniej: nie wiem co mają do tego cudzoziemcy. Równie dobrze ktoś może awansować w wyniku gier z Polakami o zawyżonej sile. Albo w wyniku gier z osobami, które następnie nie będą chciały grać w LMP.

Mają to do tego, że turniej ma wyłonić czterech spośród członków PSG z prawem gry w LMP, a nie przypadkowego człowieka, który miał farta grać np z Litwinami zgłaszającymi się jako 1d a grającymi na poziomie 3-5k. W tej chwili robicie turniej otwarty, któremu nadaliście status ELMP. To tak jakby ostatniemu warszawskiemu nadać status MPK przez co Mistrzynią Polski została Anapazyna, najsilniejsza kobieta z pośród sześciu mężczyzn i jednej kobiety. Mistrzem Polski ma być najsilniejszy Polak wyłoniony spośród członków PSG uczestniczących w turnieju a nie najsilniejszy Polak wyłoniony spośród uczestników turnieju. To jest dość istotna różnica.

Swoją drogą, wpadniesz na turniej?

Nie mam czasu, ni chęci.

Z ciekawości - jaką korespondencję tradycyjną będziesz do nas słać? Jeśli uprawiasz szlachetną sztukę epistolografii, czy zechciałbyś rękopisy po osuszeniu fotografować i wysyłać nam pocztą elektroniczną?

Nie wiem czemu mają służyć te dwa zdania. W każdym bądź razie nie ja, tylko mój DK w temacie MPJ2015.

Bardziej serio: oficjalnym adresem PSG jest adres Krzysztofa, którego to chwilowo (adresu, nie Krzysztofa) nie mam pod ręką.

Wystarczy podmienić adres w zakładce "kontakt" i nie byłoby takich pytań...

Dlaczego kolejność miejsc 8-12 miałaby być 'zdecydowanie bardziej losowa' niż miejsc 1-4 przy szesnastoosobowej top grupie?

@Marek
Bo tak jest skonstruowany MM.

Masz wyniki ELMP z kilkunastu ostatnich lat. Spróbuj np doprowadzić do zamiany miejsc 1 z 2, 4 z 5, 8 z 9 przez zmianę wyników wyników gier innych graczy w piątej rundzie (ostatniej, czyli już nie wpływającej dalej na parowanie). Otrzymasz coś takiego: uda Ci się zamienić 1 z 2 stosunkowo rzadko, 4 z 5 często, 8 z 9 bardzo często.

To o czym Leszek pisze to fakt. Teraz wyznaczanie kolejności reprezentantów na samym ELMP się zwiększy. Tyle, że proces wyłonienia reprezentantów do LMP to nie tylko stopień losowości na samym ELMP (liczy się jeszcze reprezentatywność próby, zmienność w czasie).

Taki skrajny przykład, organizujesz tygodniowe ELMP w Suwałkach (dajmy na to 15 rund). Wśród tych co przyjadą wyznaczysz pierwszą czwórkę z bardzo małym elementem losowości, jednak podejrzewam, że do LMP trafią tacy sobie gracze. Mniej skrajny (czy tam realny) to nie tak dawne ELMP w Olsztynie.

Jeśli negatywny wpływ na losowość na tegorocznych ELMP zostanie nadrobiona pozytywnym zwiększeniem reprezentywności to będziemy jako środowisko wygrani, jeśli nie, to będziemy przegrani.

Skoro tak sobie piszemy to może ja też skomentuję Twój (mg) list:

1) ‘Ja tylko odnosiłem się do tego, co napisałeś.’ - może i tak, ale zmieniłeś sens tego co pisałem.

2) ‘Każdy system ma w sobie element losowości, z wyjątkiem systemów wymagających n-1 rund przy n graczach - dość niepraktycznych. To chyba nie wymaga wyjaśnień?’ - Twoja teza jest nieprawdziwa, co łatwo udowodnić. Wystarczy zauważyć, że w turniejach typu ‘każdy z każdym’ możliwe są cykle.... Jeśli twierdzisz, że jest prawdziwa, to poproszę o wyjaśnienie.

3) ‘16-osobowa top-grupa dla pięciu rund: http://www.britgo.org/organisers/mcmahonpairing.htmlf’ - no dobrze, tylko co to ma za związek z EMP? Jaki jest związek liczby 5 rund z liczbą dobrze/sprawiedliwie wyznaczonych miejsc? Odnośnik który podałeś kieruje nas do ogólnych rozważań i przyjętych zwyczajów dla turniejów McMahona - który to system został wymyślony w zupełnie innym celu niż do prowadzenia EMP

4) ‘Piszę o obecnym turnieju, bo to dobry punkt odniesienia. Patrząc na listę nie widzę zagrożenia dla Eliminacji.’ O ile rozumiem, to lista jeszcze nie jest kompletna - chyba, że wiesz coś o czym inni nie wiedzą - dlatego nie należy na niej opierać swoich tez.
5) ‘Eksperymentowanie jest podstawą rozwoju. Przemyśleliśmy tę decyzję i uważamy, że jest dobra. Masz oczywiście prawo do innego zdania.’ - w fizyce eksperymentalnej - tak. Saperzy raczej inaczej stawiają problem. Jestem przekonany, ze w go - dobrze jest opierać się na jakiejś wiedzy i istniejącym już doświadczeniu/zwyczaju. Oczywiście mam inne zdanie i wiem że mam do niego prawo :)

Jeśli negatywny wpływ na losowość na tegorocznych ELMP zostanie nadrobiona pozytywnym zwiększeniem reprezentywności to będziemy jako środowisko wygrani, jeśli nie, to będziemy przegrani.

A co oznacza "zwiększenie reprezentatywności"? Dla mnie z tego, że ktoś wpadnie raz do roku (albo i rzadziej) na turniej absolutnie nic nie wynika a jest całkiem spora takich graczy, w tym danów (bo jak sądzę o tych przede wszystkim piszesz). Za to wielkim negatywem jest to, że na głównych turniejach w tym roku (czyli liczniejszych niźli kilkanaście osób) pojawiało się po kilkoro graczy o stopniu 10k i mniej. Albo i wcale się nie pojawiało. Na tym, jako środowisko, jesteśmy przegrani.

@johnkelly
Ja stosuje metrykę: liczba(czy suma) polskich danów na ELMP / liczba(czy suma) polskich danów grających w turniejach w Polsce w danym roku. Im większy ułamek, tym lepiej. Jeśli np pojawi się dwóch silnych graczy (np definiowanych jako dany ;) na ELMP, a w turniejach obok gra kilkadziesiąt takich silnych graczy mających szansę na awans to losowość samego turnieju byłaby mało ważna.

A co do liczby 10k w dotychczasowych turniejach w tym roku, też mam kiepską opinię o działalności Zarządu który odszedł.

Dla mnie z Twojej metryki niewiele wynika :). Bo (teoretycznie) w ciągu roku może zagrać i setka danów, z czego dziewięćdziesięciu dziewięciu na ELMP - gubisz tych, którzy grają regularnie, w tłumie tych, co incydentalnie. IMO bardziej wartościowy byłby "wskaźnik" [suma danów z każdego turnieju]/[liczba turniejów] (albo odwrotnie, jeśli ktoś lubi ułamki - tutaj im mniejszy, tym lepszy).

Co do obecności 10k i słabszych to jest to raczej efekt braku motywacji do gry w turniejach, względnie dość częstej postawy w całym środowisku pod tytułem "turniej na zadupiu", "turniej za drogi", "nie ma noclegu" i generalnie mocno roszczeniowej postawy. Na to generalnie żaden zarząd nie ma bezpośredniego wpływu o ile brak motywacji nie wynika z czynników "administracyjnych" będących w kompetencjach zarządu.

Ta którą podałem ma jak najprościej porównywać przeszłe ELMP (powiedzmy z 10 lat) między sobą i do tegorocznej (a dotychczas afair nie było tak, że na ELMP grali danowcy incydentalni o poza ELMP aktywni).

Imho obydwie mają wystarczającą dokładność aby stwierdzić czy dzieje się coś nie tak, czy wręcz odwrotnie w kontekście reprezentatywności ELMP (z której następnie z większą lub mniejszą losowością zastaną wybrani brakujący zawodnicy do LMP), jeśli jest inaczej, to bym poprosił o cyferki.

Osobiście to ja bym osobiście prędzej upraszczał, np zamiast liczby polskich danów w danym roku użyć liczby graczy o ratingu > 2001 bo z EGD łatwiej o cyferki dla nietechnicznych. Traci się trochę na dokładności, ale całkiem możliwe że będzie nadal wystarczająca.

No i jak z tym adresem...........

Czyli co? Mój DK ma napisać wniosek do zarządu PSG, by zarząd PSG pochylił się nad problemem poprawienia adresu korespondencyjnego PSG w zakładce "kontakt" na stronie PSG? To żart? Zresztą - już nie ważne.

Niestety późno, ale strona http://psg.go.art.pl/kontakt uaktualniona.

Inna sprawa, że dla tego typu zapytań mail na zarzad@psg.go.art.pl byłby bardziej skuteczny niż komentarze w jakimś wątku na go.arcie.

Na tę chwilę zakładka "kontakt" zniknęła z menu - link bezpośredni działa, ale nie ma go w menu po lewej stronie.

Jeśli chodzi o skuteczność zapytań na maile oficjalne, to mam inne doświadczenia z ostatnich lat....

@johnkelly

Często słyszę stwierdzenia typu "mam same złe (ignorowanie kontaktu itp) doświadczenia z zarządem więc nie spodziewam się po nim niczego dobrego". Złe doświadczenia z ostatnich lat mogą zniechęcać, rozumiem, ale jednak nieuprawniają do zakładania, że nic się nie może zmienić tej kwestii na dobre.
Byłoby fajnie jakbyśmy likwidowali wzajemne uprzedzenia a nie podsycali je negatywnymi doświadczeniami z przeszłości. A przynajmniej możemy powstrzymać się od podejmowania decyzji bazując na założeniu, że wszystko będzie tak samo jak X lat temu.

PS
Kontakt powinien być już widoczny z menu głównego.

Diano, doświadczenia doświadczeniami, niemniej takie wypowiedzi: "Hihi, już widzę burzę komentarzy jak opublikujemy sprawozdanie finansowe; protokół z Walnego i Statut są napisane stosunkowo łatwym językiem, a i tak sprawiają trudności w czytaniu. Tłumaczenie zawiłości rachunkowych to dopiero będzie jazda :)" na pewno nie pomagają.

Brak jest też czegoś w rodzaju expose zarządu skierowanego do środowiska. Brak jest też analizy środowiska, czyli bazy od której chcecie wyjść. Itede.

Z ciekawości: czy można zrezygnować z bycia w top grupie(np. gracz wie/podejrzewa że nie będzie mógł zagrać wszystkich rund) i wystartować tuż pod nią?

Oczywiście interesuje mnie zdanie sędziego turnieju, resztę Panów proszę o wstrzymanie jakichkolwiek teoretycznych wywodów.

@Nickless Można

@vertigo - to takie pytanie dodatkowe w kontekście tego jak się rozkładają nagrody (najlepszy gracz spoza top grupy wygrywa więcej niż trzeci w całym turnieju). Czy taki "sprytny" gracz 3d, przy top barze powiedzmy na 2d i rozegraniu 4 rund mógłby bezczelnie zgarnąć nagrodę (1000zł) dla najlepszego gracza spoza top grupy? ;)

@Kamyszyn Tacy sandbagerzy będą wykluczeni z rywalizacji w niższej kategorii.

To ja tylko chcialbym pozdrowic, oprocz (chyba wybiorczo) zmienajacych sie standardow, best woman z tego turnieju
http://www.europeangodatabase.eu/EGD/Tournament_Card.php?&key=T100625A

Za pozdrowienia dziękuję, chociaż nie bardzo rozumiem dlaczego zostałam tu przywołana.

Na początku dyskusji tutaj, zarząd obiecywał poprawienie regulaminu Mistrzostw Polski tak, aby w tegorocznych eliminacjach mogli zagrać najlepsi gracze z zeszłego roku. Czy jest jakiś postęp w tym temacie?
Zostały zaledwie 4 dni do turnieju, a na stronie PSG nie widzę śladu uchwały w tej sprawie.

Zmiany już opublikowane - za opóźnienia przepraszam.
http://psg.go.art.pl/node/65

Zmiany nie obejmują przypadku, gdy gracz:
a) ma obywatelstwo i ma prawo gry
b) zajął jedno z czołowych miejsc
ale nie jest zainteresowany grą w finale.....
Pisałem o tym, ale jakoś umknęło pewnie

Regulamin w wersji przed zmianami również nie poruszał kwestii zainteresowania danej osoby grą w finale. Wspomnianą sytuację można sprowadzić do wypadku gdy gracz formalnie zakwalifikowany straci zainteresowanie grą na dzień/godzinę (x dni) przed finałem, straci możliwość gry w wyniku wypadku losowego, itp, itd. Po to istnieje instytucja gracza rezerwowego, by obejmować takie przypadki. Regulamin jest od nakreślania ram formalnych kto się kwalifikuje a kto nie, a nie od tego by punktować w jakich to możliwych przypadkach sięgamy po kolejnych graczy rezerwowych.