Mistrzostwa Europy Juniorów 2014

W dniach 28.02.2014 - 03.03.2014 w angielskiej miejscowości Bognor Regis odbyły się 19-ste Mistrzostwa Europy Juniorów Go. Impreza zebrała 89 zawodników i około 60 osób towarzyszących. Jest to jak na tą imprezę skromna liczba. Anglia dla wielu chętnych była za droga. Zapał studziła też polityka – z licznie na ogół reprezentowanej Ukrainy, dotarł w tym roku tylko jeden zawodnik.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Mistrzostwa przebiegły sprawnie i zgodnie z planem. Grono sympatyków Go w Bognor Regis zasilili także uczestnicy toczącego się równolegle British Go Congress 2014. Gośćmi honorowymi imprezy byli japońscy profesjonaliści, którzy w wydzielonym pomieszczeniu komentowali gry i prowadzili gry symultaniczne. Nie zabrakło też atrakcji pozagoistycznych. Na otwarcie imprezy uczestników zwoływał herold zaproszony z nieodległego zamku Arundel. Podniosłą uroczystość otwarcia znakomicie ocieplił zaproszony klaun i choć to wymierająca i nieco archaiczna profesja, to dzieci bawiły się znakomicie. Innym pozagoistycznym akcentem był występ zespołu folklorystycznego. Skoczna muzyka i zachęta ze strony artystów sprawiła, że w tany ruszyli też wszyscy widzowie…

Polska reprezentowana była skromnie – do walki stanęli Wojtek Małkiewicz z Torunia oraz Marianna Szychowiak z Żołędowa (klub Bydgoszcz). W głównym turnieju nasi zawodnicy występowali w grupie wiekowej do lat 12, gdzie na 42 zawodników Wojtek zajął miejsce 21, a Marianna 29. Poza mistrzostwami nasi juniorzy brali udział w dwóch imprezach towarzyszących – w Turnieju Błyskawicznym, oraz w handicapowym Turnieju Par (16 par w 2 grupach), który wygrali w ładnym stylu wykazując się największą ilością wygranych partii.

Naszym zawodnikom daleko jeszcze do mistrzów, ale nie od razu Kraków zbudowano. Wojtek i Marianna wykazują wolę walki i chęć do nauki, a jeszcze wiele mistrzostw przed nimi. Szkoda troszkę, że było nas tak mało. 10 lat temu nasza reprezentacja miewała 20-30 uczestników. Następne MEJG za rok w Holandii, w Zandvoort (http://www.eygc2015.eu/). Do zobaczenia.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronach internetowych związanych z imprezą:

Udział w imprezie wsparło PSG, za co w imieniu zawodników serdecznie dziękuję.

Komentarze

Gratulacje dla naszych reprezentantów!