Krótki raport o Go w Gliwicach.

Program promocji Go w Gliwicach powoli nabiera rozpędu. Po dłuższym czasie stagnacji zaczynamy działać edukacyjnie i promocyjnie. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami poniżej.

Przez ostatnie pięć tygodni odbyły się w Gliwicach dwa cykle zajęć Go dla dzieci. Pierwszym cyklem, obejmującym dwa tygodnie zajęć (11-22.II), były "spotkania z Go" podczas "Zimowych Półkoloni w Mieście". Organizatorką półkoloni była pani Aneta Lipiec ze Stowarzyszenia Animatorów Rozwoju Młodzieży. Dzięki jej propozycji zajęcia z Go znalazły się w programie "Półkoloni..." i dla blisko pięćdziesięciorga dzieci stały się źródłem sporej frajdy.

Następnie, we współpracy z Biblioteką Centralną dla Dzieci w Gliwicach oraz ze Szkołą Matematyczną "Myślak", zorganizowane zostały łączone zajęcia matematyczno-goistyczne. Przez ostatnie trzy tygodnie dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym poznawały drugie, mniej surowe, oblicze matematyki, oraz zgłębiały tajniki gry w otaczanie czyli Atari Go. Zajęcia spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pedagogów i wręcz entuzjastycznym ze strony blisko dwustu dzieci jakie wzięły w sumie w nich udział. Cykl Bibliotecznych zajęć matematyczno-goistycznych nie jest zamknięty, jest cały czas "w toku", i mamy nadzieję prowadzić go nadal.

Wspomnieć również warto o regularnych zajęciach z Go prowadzonych w przedszkolu "Animator" oraz w Gliwickim MDK we współpracy ze wspomnianym już stowarzyszeniem SARM.

Kilka uwag ogólnych Ze swojej strony pragnę wszystkich zachęcić do pracy u podstaw czyli edukacji najmłodszych. Zachęcam do nawiązania współpracy z waszymi lokalnymi organizacjami i instytucjami ukierunkowanymi na rozwój i edukację dzieci i młodzieży, stowarzyszeniami, bibliotekami itp. Współpraca z nimi ogromnie ułatwia popularyzację Go i jest kluczowa jeżeli myślicie o wprowadzeniu Go do szkół lub przedszkoli w waszym regionie. Jest to sytuacja typu win-win, zyskują wszyscy: wy, lokalna społeczność, zaangażowane instytucje, społeczność goistyczna, i oczywiście dzieci.

Warto również zwrócic uwagę na jeden bardzo ważny aspekt tego typu działań. Mianowicie długofalowym efektem takich edukacyjno-promocyjnych inicjatyw jest wzrost społecznej rozpoznawalności Go oraz pojawienie się społecznej świadomości tego, że Go może być świetnym elementem edukacyjnym. Różnica w społecznym odbiorze akcji promocyjnej "jakiejś tam gry" a akcją edukacyjną "przy użyciu pewnej gry" jest ogromna, myślę że nie trzeba jej tu wykładać, warto za to istnienie tej różnicy podkreślić. Warto też brać ją pod uwagę przy organizowaniu przyszłych akcji mających na celu zwiększenie popularności Go w Polsce.

Pozdrawiam

Tomasz Podolec

Komentarze

\O/