Relacja z KoneCONu 2

Foto

Wczoraj zakończył się szczeciński konwent mangi i anime KoneCON2. Przez trzy dni trwania konwentu zachęcaliśmy ludzi do Go. Większość czasu prowadziliśmy warsztaty Go, gdzie każdy mógł przyjść i pograć. Jeżeli ktoś nie znał zasad, to ktoś z klubu mu je tłumaczył. Każdy, komu tłumaczyliśmy zasady, otrzymywał od nas ulotkę ze skróconymi zasadami. W tym miejscu dziękujemy  Wielkopolkiemu Ośrodkowi Go – Honte , za udostępnienie ulotki, którą oni przygotowali.

Dodatkowo mieliśmy wydrukowane różne zestawy problemów dla początkujących, chętni rozwiązywali je, a my sprawdzaliśmy.

Odwiedziło nas kilkadziesiąt osób, wiele z nich wracało później, by pograć. Niektórzy przyprowadzali znajomych i sami tłumaczyli im zasady.

W sobotę zorganizowaliśmy turniej handicapowy na planszy 19x19 dla graczy silniejszych niż 20k. Wzięło w nim udział 8 zawodników, z czego 2 osoby były spoza naszego klubu. Pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno: marmez, mit-su i Dawid.

Po turnieju poprowadziliśmy panel o Go. Yako opowiedział legendę o powstaniu Go, historii, o zawodowcach i ogólnie o naszej grze. Marmez wytłumaczył zasady Go. Widzowie w czasie prezentacji chętnie odpowiadali na pytania i żywo dyskutowali, czy dana grupa jest żywa, czy martwa. Nieraz marmez musiał przerywać taką dyskusję, bo robiło się gorąco ;) Był to nasz pierwszy wykład tego rodzaju, już wyciągamy wnioski i mamy kilka pomysłów, jak uatrakcyjnić kolejne.

Ostatniego dnia, w niedzielę, mit-su przeprowadził Turniej AtarGo dla początkujących. Wielu z nich zasady Go poznało w poprzednich dniach konwentu. Do turnieju zapisało się 12 osób, dodatkowo w trakcie drugiej rundy przyszły dwie osoby, które bardzo chciały zagrać. Zgodziliśmy się, żeby zagrali od 3 rundy, grając najpierw ze sobą. Po zakończeniu piątej – ostatniej rundy, było już wiadomo, kto zajął pierwsze dwa miejsca. Pierwsze miejsce zajął Shinj, dzięki wygraniu wszystkich swoich gier. Drugie miejsce – z czterema zwycięstwami – zajął Krzyś.

Foto

Kolejni w tabeli byli zawodnicy z 3 zwycięstwami (5 osób). Najlepszego wśród nich wyłoniliśmy w dogrywce, w której grał każdy z każdym. Dogrywkę wygrał Kiriama, stając tym samym na trzecim miejscu podium.

W każdym turnieju trzech najlepszych otrzymywało punkty koneconowe, które można było wymienić na nagrody rzeczowe dostępne na specjalnym stoisku organizatorów KoneCONu.

Po zakończeniu turnieju, gdy większość sal imprezy była już pusta, w Sali Go cały czas grało kilka osób. Pojawiło się też kilku graczy, którzy do tej pory nie poznali zasad. Po szybkim przeszkoleniu mogli grać z innymi. Sala Go miała być czynna do 16:00, ale że mieliśmy jeszcze trochę czasu, pozwoliliśmy chętnym grać do 16:20.

Doszły nas słuchy, że ludzie chwalili organizatorom nasze warsztaty. Teraz już jest pewne, że następny szczeciński konwent również odbędzie się z udziałem Szczecińskiego Klubu Go – Porfirion.

Album naszych zdjęć z imprezy można zobaczyć w naszej galerii.