Go na Festynie Rodzinnym w Toruniu

W niedzielę 28 sierpnia na toruńskiej Barbarce miał miejsce Festyn Rodzinny, na którym za sprawą Dominika Blek została publicznie zaprezentowana gra Go. Dzięki przekazaniu najprostszych zasad, uczestnicy festynu mogli szybko zacząć grać, co też robili.Po oficjalnym rozpoczęciu festynu, główni organizatorzy, pan Krzysztof Adach z toruńskiego Klubu Abstynenta „Flisak” oraz dyrektorka klubów osiedlowych „Rubin” i „Jantar” pani Halina Kowalska, zaprosili na scenę Dominika Blek, który przybliżył wszystkim, czym jest Go. Po przedstawieniu zasad gry AtariGo, czyli „otocz i złap kamień przeciwnika”, zaproszono dwójkę dzieci do gry. Na koniec prezentacji pan Blek opowiedział wszystkim legendę o powstaniu gry i zaprosił wszystkich do nauki zasad i grania.

Już przed oficjalną prezentacją zainteresowanie grą było dość duże. Przyczyniło się do tego umiejscowienie stoiska z AtariGo, które znajdowało się tuż obok stoiska z szachami. Uczestnicy festynu podchodzili do znanej gry z obojętnością, a następnie spoglądali na gobany i osoby przy nich grające. Po szybkim przypomnieniu zasady „otocz i złap”, ciekawscy zasiadali do gry, a po odejściu wracali kilkakrotnie.

Dominik Blek nie był jedynym goistą, który prezentował zasady gry. Z pomocą przyszedł również Marek Kamiński oraz Mariusz Śliwiński. Mariusz chętnie tłumaczył zasady gry nowym graczom oraz prezentował problemy do rozwiązania. Nagrodami za rozwiązanie problemów były cukierki. Marek Kamiński tłumaczył zasady nie tylko AtariGo, ale również Go oraz grał gry symultaniczne.
Zainteresowanie było bardzo duże, zarówno ze strony młodszych uczestników jak i ich opiekunów i osób starszych. Wiele osób nauczyło się grać, jak również wiele osób będzie czekać na wznowienie działalności toruńskiego klubu Akai Ryuu.

nadesłane przez Dominika Blek