TransAtlantic Youth Go Match - Europa wygrywa!

W rozegranym wczoraj meczu drużynowym młodzi reprezentanci EGF (Europa), w tym Mateusz Surma 5 dan,  po raz pierwszy wygrali z połączonymi siłami młodych z AGA i CGA (Stany Zjednoczone i Kanada).

Ostateczny wynik ważył się do samego końca. Po pierwszej rundzie był remis 3:3. Pod koniec drugiej rundy było 5:4 dla Ameryki i toczyły się dwie gry - między Ryan Li a Thomasem Debarre 6 dan (Francja), oraz Ricky Zhao 7 dan (AGA) a Mateuszem Surmą.  

Kiedy Thomas wygrał kilkoma punktami był remis i wynik całego turnieju zależał od gry Mateusza.

Na tyle na ile jestem w stanie sam ocenić i wywnioskować z komentarzy silniejszych graczy do ruchu 203 wyglądało na to że wygra Ricky Zhao (biały), jednak Mateusz zaskoczył wszystkich agresywnym ruchem w L7 zamiast cięcia w O3. Ten ruch groził odcięciem jednej z dwóch dużych grup białego (F7 lub M13, ewentualnie kamieni J6).

Po czterech minutach namysłu biały odpowiedział (pozostały mu 2 minuty na kolejne 5 ruchów) i następująca po nim sekwencja rozgrywana w szybkim tempie ze względu na byo-yomi obu graczy doprowadziła do odcięcia grupy białego i zmuszenia go do ustawienia ko o grę (ruch 218)! (Do analizy silniejszym graczom zostawię kwestię czy Ricky popełnił w tych ruchach błąd;)

Ze względu na większą liczbę gróźb Mateusz wygrał ko i tym samym Europa wygrała cały turniej z wynikiem 6:5.

Ricky Zhao 7 dan (białe) vs. Mateusz Surma 5 dan (czarne)

[badukpl 1392]

Komentarze

Błędem był ruch 192 - całkiem niepotrzebna bijatyka. Biały powinien zamiast tego zagrac teraz ko (P13)...