Co bym zmienił w Lidze Mistrzostw Polski

By nie mieszać dyskusji na temat samych finałów Mistrzostw Polski i wyłaniania Mistrza Polski z dyskusją o systemie eliminacji do Ligi Mistrzostw Polski otwieram nowy temat. W jego ramach można by się zastanowić nad sprawami typu:

 • Czy LMP jest dobrym sposobem wyłaniania Mistrza Polski (w nawiązaniu do komentarzy użytkowników Leszek i M.M).
 • Czy i jakie powinny być nagrody za zdobycie Mistrzostwa Polski.
 • Czy powinien istnieć związek i jaki z reprezentowaniem Polski podczas WAGC i KPMC.
 • itp. itd.
 • Osobiście najbardziej dziwi mnie (i uważam, że sytuacja wymaga korekty) porównanie eliminacji do MŚ w Korei (jeden, dwudniowy, 5 rundowy turniej macmahonowy) z eliminacją do MŚ w Japoni (najpierw eliminacje - czyli taki sam 5 rundowy turniej macmahonowy jak w przypadku eliminacji do KMPC, potem jednak dochodzi LMP - 7 rund z dużym czasem, a to jeszcze nie koniec, bo dochodzi system punktowy reprezentantów na MŚ w Japonii). Porównując prestiż obu imprez (Mistrzostwa Świata, jeden reprezentant z każdego kraju, podróż na 2 koniec świata do goistycznych stolic) niezrozumiałe dla mnie jest tak różne uregulowanie sposobu eliminacji do nich. Tym bardziej, że po utracie przez Japończyków sponsora w postaci Japan Airlines, reprezentanci np. Polski muszą sami opłacić podróż (nagroda za zdobycie Mistrzostwa Polski nie wystarcza na jej pokrycie) a do Korei leci się na koszt organizatora...

  Mi podoba się pojedynek między dwoma najlepszymi graczami - sprawia to że Mistrz nie jest osobą przypadkową osobą, pozostaje questia jakie dwie osoby w finale by grały, są dwie opcje - holenderska i staropolska (taka że dwóch najlepszych z eliminacji ze sobą gra i taka że najlpeszy z eliminacji gra z mistrzem z ubiegłego roku). Osobiście bardziej podoba mi sie staropolska. To zaś jak wyglądać będą eliminacje to już inna sprawa: może wszystko zostać po staremu: jedne eliminacje i liga i najlepszy z ligi gra z ubiegłorocznym mistrzem, może nie. Tym zajmują się już zastępy goistów w innym temacie. Jednak jeśli na obecnym EMP rzeczywiście ma być walne to proszę uwzględnić na nim też możliwość pojedynku. Najpewniej byłoby to gobango.

  Co do samej formuły LMP - mi się obecna formuła podoba. Chociaż opcja "holenderska" o której pisze Siasio też jest bardzo fajna. W Wielkiej Brytanii rozgrywają takie coś od lat. Kilka meczów mistrzowskich (zdaje się, że do 3ch zwycięstw), każdy mecz z dużym czasem (kilka godzin na gracza, z przerwą na obiad). Każdy z tych meczy przyciągają sporo kibiców (online). Spotkania klubowe w UK są anulowane ze względu na mecze.
  Może i się rozmarzyłem, ale organizacja takich meczy nie wydaje mi się aż tak dużym problemem (chociaż słyszałem, że bywały wcześniej w Polsce z tym problemy. Może wartoby sprawdzić jak to w UK rozwiązano.)

  Liga w obecnym kształcie jest ok i bym jej nie ruszał. Ogólnie LMP/EMP działają relatywnie dobrze na tle innych imprez, więc może reformatorzy by się wykazywali przy czymś co nie działa?

  Osobiście jeśli już to najprędzej bym przywrócił dawne FMP (dowolną opcję omawianą przez Sasio). Afair trzy główne wady powodujące odejście kiedyś od FMP to były:

  • słabe zainteresowanie kibiców. Od tamtych czasów mocno się upowszechnił internet, więc o ile z kibicami RL nadal pewnie byłoby krucho, to nadrabialiby to kibice online. Z tego powodu poziom zainteresowania kibiców miałby szansę stać się obecnie zaletą.
  • słaba możliwość pozyskania sponsorów. Obecnie i tak sporadycznie pozyskuje się sponsorów do innych turniejów. Stąd to imho obecnie nie ma znaczenia w/s inne turnieje.
  • słabe zainteresowanie organizowaniem. Niestety nadal prawdziwy. O ile to by się zmieniło to byłbym za przywróceniem. Imho zmianą nie jest: zorganizujemy w tym roku FMP a dalej to niech inni się martwią (czytaj: dołóżmy imprezę którą ratunkowo ludki z Zarządu PSG będą organizowali).

  Zgadzam się z nare, że liga jest ok. Rozumiem, ze pojedynek pretendenta z mistrzem (ew. 2 pierwszych osob w eliminacjach) brzmi ekscytujaco, jednak sposob wylaniania mistrza w postaci ligi nie posiada wiekszych wad systemowych. Chyba lepiej skupic sie na samych eliminacjach.

  a może warto zrezygnować w LMP z systemu punktowego reprezentantów na MŚ w Japonii i mistrz bylby od razu reprezentantem kraju na WAGC?? a co do eliminacji może warto rozważyć organizację np 2 turniejów z których będą wyłaniani pretendenci do tytułu MP i może dla zwycięzców tych turniejów przewidziana była by jakaś dodatkowa bardziej motywująca nagroda (PLN)

  LMP w obecnej postaci są w porządku. Czy sposób eliminacji do Korei nie jest uregulowany przez organizatora?

  @fan
  Przez organizatora rozumiesz KABA? Nie za bardzo, z info KABA:
  1) Selection system for representative player is up to each association. The association/federation held Korean Ambassador’s Cup should select the winner of Korean Ambassador’s Cup as the representative player.

  To co jest wybrano afair z powodu relatywnie małego nakładu organizacyjnego oraz że inne dostępne opcje były gorsze:

  • ustalania ad-hoc przez Zarząd
  • niesprawdzeniem się punktów reprezentacyjnych z LMP do różnych turniejów (afair do dawnej Ozy? przez chwilę także były używane z wiadomymi efektami)
  • propozycji typu: niech decyduje o tym LMM

  Jak fisz zauważył, obecnie nagroda w postaci reprezentacji na KPMC (EKPMC) nie jest obarczona kosztami przelotu jak w przypadku WAGC (LMP/EMP). Mimo to LMP jest silniej obsadzona niż EKPMC w ostatnich latach. Pomimo to, zmieniać chcą LMP/EMP...

  emp / lmp jest silniej obsadzone bo tu chodzi, nie tyle o wyjazd do Japoni, a o Mistrzostwo Polski!

  Nie każdy ma czas :) jest też coś innego niż Go w życiu...

  Z Francji ostatnimi czasy nie było chętnych na wyjazd do Japonii :) Bo byli "zajęci" ;)