Problemy z uruchomieniem Hakarunix

Odpowiedź na wiadomość w innym wątku:

Witaj SEKAI2

Zacznę od początku. Ile razy próbowałeś się zarejestrować? Tylko na 1 email? w jakiej domenie (serwerze)?

Hikarunix to cały system operacyjny. Używa się tego na dwa sposoby.
1. Właśnie jako nagrane na CD i gdy komputer jest ustawiony, ze sprawdza, czy w CD jest płyta z której można uruchomić system, to z niej uruchania go.
2. Z poziomy maszyny wirtualnej uruchomionej na już zainstalowanym systemie operacyjnym. (Niżej więcej na ten temat)

DeamonTools nic Ci nie pomoże, bo to tylko emulator CDROMu, i nie pomoże uruchomić w Windowsie bezpośrednio Linuksa (btw. tak się odmienia po polsku, a nie "Linuxa").

Jednak da się uruchomić dowolny system LiveCD (w tym Hikarunix) pod Windowsem, (albo innym systemem). Należy skorzystać z tak zwanych wirtualnych maszyn. są to programy które emulują cały komputer (cpu, ram, i wszystko inne co system operacyjny widzi). Jednym z takich programów jest darmowy ortwarty VirtualBox o ile się nie myle jest też w wersjach na windowsa. Czyli instalujesz VirtualBox, uruchamiasz na nim wirtualną maszynę, której podłązasz plik ISO jako Napęd i uruchamiasz Hikaruxa. MOżna też z VirtualBoksa mieć dostęp do fizycznego napędu CDROM z płytą CD. To w skrócie, dokładniej i tak z pamięci niestety nie podam.

Hikaruksa używałem tylko z wypalonej płyty, u mnie działał, ale to było dawno i komputer też był dawny.

Do nagrywania czy czegokolwiek innego potrzebujesz tylko pliku *.iso. Pliki *.md5 to tylko sumy kontrolne, używa je się aby sprawdzić, czy pobrany plik ISO został pobrany do końca i bez błędów w transmisji. Nie jest to konieczne, ale w razie problemów, warto to sprawdzać.

Nie wiem o jakim fajnym programie do nauki Go mówisz. Jeżeli mówisz o Hikaruksie, to to nie program a system operacyjny z zebranymi w jedno miejsce kilkoma programami do Go. Wszystkie z nich można sobie na swoim systemie zainstalować bez Hikaruniksa, ale szybciej oczywiście skorzystać z gotowca, jeżeli chce się mieć wszystkie na raz.

btw. Hikarunix jest chyba od dobrych kilku lat nierozwijany, co oczywiście nie znaczy, że nie należy go używać, ale mieć świadomość, że to coś starego, może nie działać na najnowszych komputerach, nie zawiera też najnowszych wersji programów (np. cgobanu)

Przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/VirtualBox
http://pl.wikipedia.org/wiki/Md5sum

Pozdrawiam marmez

ps. Proszę pisać po polsku, czyli bez błędów i z zachowaną interpunkcją. Ułatwi to zrozumienie Twoich wiadomości.