Nagrywanie filmów szkoleniowych na Youtube.

Pomysł wraca jak bumerang kiedyś zabrakło sił by to pociągnąć.
Usłyszałem też, że nie jestem sam i są osoby, które też się do tego pomysłu przymierzają...
Filmy miałyby być filmami promującymi polskie środowisko goistyczne.
Myślałem o kilku odcinkach wprowadzających w zagadnienia związane z Go - kultura, historia,(wydarzenia-turnieje) informacje o polskich i zagranicznych serwerach i serwisach, później docelowo zasady...

Macie może jakieś doświadczenia z nagrywaniem filmików na youtube?
Jakich programów (najlepiej darmowych) używalibyście?
Co jeszcze może być przydatne?
W czym obrabiać filmy i dodawać grafiki?
Jakieś wskazówki?

Patrze cały czas oczyma początkującego na go, który stara się poskładać strzępki informacji porozrzucanych po polskich stronach, nawiązać kontakty i wgryźć się w temat.

Taki materiał wideo byłby niezwykle pomocny. Książki, artykuły w dzisiejszych czasach nie dają tyle możliwości edukacyjnych i nie są tak atrakcyjne jak multimedialne kursy.

Zagadnienia techniczne takie jak programy do obróbki, kamery itd to według mnie wtórna i bardzo prosta sprawa. Jak zawsze największy problem będzie z wkładem merytorycznym. Potrzeba by było kilku dobrych graczy, którzy poświęcili by swój czas aby napisać ciekawy scenariusz a z tym jak się zorientowałem czytając polskie strony może być problem.
Podsumowując taki materiał byłby bardzo pożądany, pomocny i na pewno przyczyniłby się do promowania gry. Zacząłbym działania od zebrania kilku osób, które mają doświadczenia i zaangażowały by się w taki projekt.

Zgadzam się z Trebor, że najważniejsze jest napisanie scenariusza, nawet najprostszego.

Jeśli już go masz to na pewno będziesz potrzebował kamerę, najlepiej taką, która rejestruje obraz na taśmie (kasety miniDV). Od biedy może też być jakaś mała kamerka rejestrująca na dysku twardym lub od razu na CD, ale znacząco ogranicza to późniejszą możliwość edycji.
Kolejna rzecz to dźwięk. Dobrze by było mieć mikrofon kierunkowy. Alternatywy: dobry mikrofon estradowy (ale to trzeba trzymać i może być niewygodne), mikroporty (ale to drogie), mikrofon wbudowany w kamerę (niektóre całkiem przyzwoite).
Następnie oświetlenie. Nie wiem gdzie zamierzasz to nagrywać, ale jeśli nie w plenerze to dobrze by było odpowiednio to miejsce oświetlić jakimiś lampami. Najlepiej halogeny 2x500W, albo coś innego (cokolwiek?) w razie braku. Na pewno żarówka z pod sufitu to za mało. Filmik dobrze oświetlony przyjemniej się ogląda.

Prosty program do obróbki i montażu wystarczy. Z darmowych, najlepszy jest chyba VirtualDub (do pobrania z virtualdub.org). Nie ma szału, ale wystarczyć powinien. Są też programy komercyjne takie jak: Pinnacle Studio, Sony Vegas, Unlead Video Studio, Adobe Premiere (i wiele innych zapewne, ale z tymi miałem większy kontakt). W większości można pobrać ich trialowe wersje ze stron producentów. A także, co może być dobrym rozwiązaniem, zakupić ich starsze wersje całkiem tanio (np. kilka miesięcy temu do jakiegoś magazynu komputerowego za 15zł był dodany CD z starą wersją Pinnacle Studio).

Nie wiem co jeszcze się przyda... jakaś plansza z tłem może? A przy odpowiednim programie do obróbki - może nawet bluebox? :)

Podobno od kwietnia na eurogotv.com mają się codziennie pojawiać tego typu filmiki produkowane przez Harry'ego. Można pooglądać jak on to zrobi, albo i nawet zgłosić się po porady techniczne ;)