Allegro ciekawostki

Może by wrzucać tutaj ciekawostki goistyczne z allegro? "Zabytkowy" zestaw do Go. Polski. Pewno PRLowki ;) Niestety data produkcji nie jest podana. Zamiast kamieni, pionki z uchwytami ;)

http://allegro.pl/go-chinska-gra-planszowa-i2876917097.html

(zdjęcia: http://www.aukcjoner.pl/gallery/011412294-3.html#I3)

Pozdrawiam Marmez

Nadawałoby się na wystawę jako eksponat.

Takie zestawy robiono w latach 70' i zrobiono ich (jak słyszałem) kilkaset tysięcy. Generalnie początkowo były dwa rodzaje: "czapeczki" (takie jak pionki do chińczyka - tylko mniejsze) i kółeczka z wystającym elementem do trzymania. Potem (zapewne na początku lat 80') pojawił się model "płaskie kółeczka".
Nie cieszyło się to żadnym specjalnym zainteresowaniem, bo i plansza za mała i "guziczki" nieporęczne i reguły opisane były w sposób dramatycznie niepoprawny. Eksponat raczej słaby. Eksponatem powinny być raczej komplety które robiliśmy sobie wówczas w domu (na wzór tych japońskich): z kija od szczotki, z liczydeł lub (jak w moim przypadku) odlewane z gipsu lub wycinane z grubej maty plastikowej

Leszku, chętnie byśmy posłuchali więcej o początkach go w Polsce, a owe eksponaty zobaczyli, jeśli w jakikolwiek sposób się zachowały. :)

Przyłączam się do prośby nadara - fajnie byłoby odtworzyć trochę historii i umieścić to w sieci... Na pewno byłaby to ciekawa lektura. Niektórzy początkujący mogą sobie nie zdawać sprawy, że Go ma już w naszym kraju jakąkolwiek historię :)

Mam oba zestawy o których pisze Leszek. W jednym przypadku nie zachowała mi się instrukcja, w drugim instrukcja ma 4 strony i omawia w całkiem zrozumiały sposób zasady (jest dość czytelna). Te zestawy z pionkami jak do chińczyka miały różne kolory. Moje pionki są żółte i czerwone. W drugim zestawie klasyka (białe i czarne)

Mogę trochę poszperać, to pewnie znajdę planszę (prawie poprawnej wielkości) zobioną własnoręcznie z drewna sosny 35 lat temu i może jeszcze gdzieś trochę pionów odlewanych z gipsu na wzór szklanych japońskich (wówczas niedościgły wzór - bo za drogi). Mam też gdzieś jeszcze zestaw "marynarski" który dostałem od marynarza. "Liczydełkowych" nie używałem - ale o to należy zapytać innych jeszcze wcześniejszych graczy. Może zrobimy kiedyś z tego artykuł do biuletynu....

Magia :) Było by super, gdyby udało się sklecić chociaż krótki esej z tego typu ciekawostkami (z akompaniamentem zdjęć oczywiście).

Ja bym widział to nawet na jakiejś wystawie typu "XX" lat Go w Polsce... [może w muzeum, może w holu głównym UWM]
Wypożyczone fanty, sfotografowane... i opisana ich historia... Nawet podczas kongresu - myślę, że byłoby bardzo wielu zainteresowanych obejrzeć taką "- mini wystawę" - choć zapewne składałaby się jedynie z kilkunastu eksponatów. Kilku - kilkunastu zdjęć z ważniejszymi osobistościami np. z JKM, Wajdą...
Pytanie tylko, czy mamy tyle eksponatów...
Czy kamienny stół z Tucholi się zachował [czy są zdjęcia] ?
Zebranie tego wszystkiego to kupa pracy...