Świat

Nowa platforma dla nauczycieli i uczniów gry w Go!

Goiści będą mieli swój własny ekwiwalent popularnych serwisów jak Airbnb i italki w postaci serwisu umożliwiającego nauczycielom oraz graczom organizowanie lekcji gry w Go. Wszystko to za sprawą inicjatywy Mateusza Surmy - Polgote. Nowa platforma oferować będzie mechanizmy usprawniające reklamę swoich usług dla nauczycieli, organizację zajęć i materiałów, komunikację z uczniami i tym podobne. Intuicyjny interfejs znacznie uprości logistyczną stronę oferowania i prowadzenia lekcji. Korzystanie z platformy ma oferować wiele udogodnień, między innymi:

- Każdy nauczyciel będzie miał możliwość ustawienia swojego kalendarza dostępności na lekcje indywidualne.

- Każdy nauczyciel będzie mógł publikować oferty na własne lekcje grupowe.

- Uczniowie będą mogli rezerwować lekcje indywidualne i zapisywać się na lekcje grupowe z wybranymi przez siebie nauczycielami.

- Uczniowie będą mogli otrzymywać przypomnienia przed lekcjami w postaci wiadomości e-mail i SMS.

- Serwis ułatwi integrację swojego kalendarza nauczania z kalendarzem Google.

- Uczniowie będą mieli też możliwość zgłoszenia swojej opinii zwrotnej po każdej lekcji.

- Każdy uczeń otrzyma również dostęp do nagranych lekcji Go poprzez swoje konto w serwisie Polgote.

Serdecznie zapraszamy do wsparcia projektu - do końca kampanii pozostało jedynie dziewięć dni! Na osoby, które wesprą projekt, czekają między innymi zniżki na sprzęt goistyczny oraz bony na lekcje oferowane na platformie Polgote. Więcej szczegółów na temat kampanii oraz nowego serwisu można znaleźć pod adresem:
https://www.pozible.com/profile/polgotecom

WAGC - wywiad z reprezentantem Polski, Koichiro Habu

Na początku czerwca rozegrane zostały czterdzieste już Międzynarodowe Mistrzostwa Amatorów Go w Japonii. Pięćdziesięciu dziewięciu graczy z całego świata wzięło udział w ośmiu rundach turnieju w systemie szwajcarskim. Na podium, bez niespodzianek, ujrzeliśmy kraje wschodnioazjatyckie, chociaż piąte miejsce zajął już gracz węgierski, Pal Balogh 6d. Pełne wyniki turnieju możecie znaleźć w EGD. Reprezentantem naszego kraju był tegoroczny mistrz Polski, Koichiro Habu 5d, który w ostatecznej kwalifikacji zajął szesnaste miejsce, wygrywając pięć z ośmiu partii. Udało nam się złapać go w przerwie w podróży i zapytać o jego wrażenia z turnieju. Poniżej znaleźć możecie również jego krótki komentarz z gry z reprezentantem Holandii, Gerardusem Groenenem.

Czy miałeś jakieś szczególne oczekiwania co do wyniku w turnieju i czy udało Ci się je spełnić?

WAGC (Międzynarodowe Mistrzostwa Amatorów Go) w Japonii były turniejem moich marzeń, więc starałem się wywalczyć w nich jak najwyższe miejsce. Nie do końca mi się to udało, ale myślę, że zrobiłem co mogłem i nie mam żalu do siebie.

Spotkałeś się w turnieju z paroma zawodnikami ze światowej czołówki. Która gra była dla Ciebie najtrudniejsza?

Szósta runda z Tajwańczykiem, Fu-Te Yang. Do pięćdziesiątego ruchu było w miarę w porządku, natomiast jak tylko zaczynaliśmy walkę, to zauważalna stała się znaczna różnica umiejętności. Jak to się stało, że on zakończył turniej dopiero na jedenastym miejscu? Nie do pojęcia dla mnie…

Chociaż podium zdominowały drużyny azjatyckie, to Japonia zdobyła dopiero 8 miejsce. Czy jest to dla Ciebie dużym zaskoczeniem?

Ósme miejsce to trochę nisko, ale moim zdaniem reprezentanci z pierwszej trójki (Chin, Korei Południowej i Hong Kongu) zagrali na innym poziomie niż reszta reprezentantów.

Czy przygotowywałeś się specjalnie do WAGC i czy podchodzisz w podobny sposób do innych turniejów?

W miarę możliwości starałem się więcej czasu wolnego poświęcić na Go, między innymi przeprowadzając analizy gier zawodowców, granie partii w internecie i tym podobne. Zawsze się staram odpowiednio przygotować przed turniejem, choć różnie bywa z dyspozycyjnością czasu.

Jaki jest według Ciebie przepis na zostanie silniejszym graczem?

Odpowiem na to pytanie jak będę miał 7D :D Tak na serio, to kluczem jest chyba odkrycie swoich słabych stron i praca nad nimi.

W kolejnych Mistrzostwach Polski czekają Cię pojedynki z paroma silnymi przeciwnikami. Czy myślisz, że ktoś będzie w stanie odebrać Ci tytuł?

Owszem, nie łudźmy się, to Siasio jest zdecydowanym faworytem :D

Oprócz LMP, masz może jakieś plany turniejowe? LSG, Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, a może jakiś turniej zagraniczny?

We wrześniu w Krakowie (do potwierdzenia), w grudniu w Bydgoszczy, może jeszcze jeden lub dwa turnieje jesienią jeśli czas mi na to pozwoli.

(;CA[UTF-8]FF[4]RU[AGA (Area)]CH[1]C[7 runda, z Reprezentantem Holandii (Gerardus Groenen). Na turnieju obecnych było sporo zawodowców, więc udało mi się uzyskać komentarze wszystkich partii. Tą partię skomentował Daiki Komatsu 3P. Było mnóstwo cennych uwag, niestety pamiętam tylko fragmenty:(]AP[Sabaki:0.43.3]SZ[19]GM[1]GN[2019-06-06a]DT[2019-06-06]PB[Kh]PW[6d]KM[6.5]MULTIGOGM[1];B[pd];W[dp];B[qp];W[dd];B[nq];W[qf];B[qh];W[qc];B[qd];W[pc];B[od];W[rd];B[re];W[rc];B[rf];W[nc];B[fq];W[cn];B[cc];W[cd];B[dc];W[ed];B[fb];W[iq];B[kq];W[eq];B[fp];W[io];B[fm];W[en];B[fn];W[go];B[fo];W[hl];B[dl];W[bl];B[fk];W[cj]C[Trochę nisko, podobno ważniejszy był skok na H10.](;B[kn](;W[hj];B[fi];W[pi];B[ik];W[il];B[hk];W[jk];B[ij];W[jl];B[ni]C[Zbyt optymistyczny ruch, G8 był kluczowy punkt, wzmacniający siebie i tym samym stwarzający presję na białą grupę.];W[gl];B[fl];W[gk];B[gj];W[hi];B[ji]C[Fatalny kształt, J11 był jedynym poprawnym ruchem.];W[hg];B[fg];W[ge];B[li];W[mk]C[Trochę za blisko czarnej grupy, N8 byłby lepszy.];B[ok];W[kr];B[lr];W[kp];B[jq];W[jp];B[jr];W[ir];B[mn];W[lq];B[ks];W[lm];B[ln];W[nl];B[on]C[Bałem się o los 3 kamieni czarnych ale niepotrzebnie, lepiej by było zabezpieczyć teren z prawej strony na Q7. ];W[ol];B[pk];W[pl];B[qk];W[ql];B[rk];W[bc];B[bb];W[eb];B[km];W[ki];B[kh];W[kj];B[jh];W[lj];B[mi];W[kl];B[ec];W[fc];B[db];W[gb];B[ea];W[gc]C[Zasugerowano atak na czarną grupę f3, ale po analizach doszliśmy do wniosku, że ciężko zabić tą grupę (dużo aji/potencjalne oko w h6, d5 itd.)];B[nd];W[mc];B[fr];W[ej];B[fj];W[gh];B[ei];W[di];B[dg];W[ef];B[eg];W[er];B[hp];W[ho];B[hr];W[hq];B[is];W[gr];B[gs];W[hs];B[hf];W[gf];B[hr];W[lg];B[kf];W[hs];B[if];W[gg];B[hr];W[jj];B[gq];W[ii];B[md];W[ld];B[le];W[kd];B[es];W[dr];B[ip];W[rp];B[rq];W[qo];B[pp];W[be];B[ac];W[ad];B[bd];W[qe];B[qg];W[bc];B[do];W[co];B[bd];W[se];B[rg];W[bc];B[oc];W[ob];B[bd]C[Czarny ma wyraźną przewagę. Jeszcze kilka ruchów było zagranych, po czym biały się poddał.])(;W[mp](;B[mq];W[kp])(;B[jp])))(;B[ko]C[Może lepiej.]))

Puchar Premiera Korei 2015 (Korea Prime Minister Cup)

W dniach 23-25 listopada odbyła się w Seulu 10 edycja Pucharu Premiera Korei.
Zwyciężył Chińczyk Hu Yuqing 7 dan. Nasz reprezentant Sebastian Pawlaczyk 4 dan z bilansem 3-3 zajął ostatecznie 20 miejsce.

Pełna tabela poniżej:

Czytaj dalej

Mistrzostwa Świata Amatorów w Go 2015

W dniach 7-10 czerwca odbyły się w Bangkoku w Tajlandii 36 Mistrzostwa Świata Amatorów w Go.

Zwyciężył Koreańczyk Kim Chang Hun. Reprezentujący Polskę Koichiro Habu 4d z dobrym bilansem 5-3 zajął 13 miejsce.

Więcej informacji o turnieju na stronie federacji światowej : http://ranka.intergofed.org/

Końcowa tabela poniżej:

Czytaj dalej

Poszukiwane zdjęcia z 2014/15 roku

Jako, że dalej nie znalazł się nikt chętny do przejęcia aktualizowania działu foto :( Próbuję się tym dalej zamować. Przed chwilą zaktualizowałem strony:

Jeżeli, ktoś może kisi dalej zdjęcia na komputerze, albo zna linki, gdzie one już są, to proszę o udostępnienie i podanie linka w komentarzu poniżej, ewentualnie e-mailem (marmezz@gmail.com). Akutalizuję rzadko, ale ani w komentarzu, ani w e-mailu linki nie zginą i do nich trafię (niaraz nawet po roku ;) ) 

Czytaj dalej

9 Puchar Premiera Korei

W dniach 19-20 września odbył się w Seulu w Korei Południowej 9 Puchar Premiera Korei (Korea Prime Minister Cup). Zwyciężył reprezentant gospodarzy Wei Tae Woong. Reprezentujący Polskę Marcin Majka 3 dan z bilansem 3-3 zajął 30 miejsce.

Pełna tabela poniżej:

Czytaj dalej
Subskrybuje zawartość