Leszek Sołdan Mistrzem Polski 2011

Przez pierwsze cztery dni grudnia odbywały się w Poznaniu finały tegorocznych Mistrzostw Polski. Ośmiu graczy zmierzyło się systemem każdy-z-każdym. Po trudnej walce Leszek Sołdan został Mistrzem Polski 2011. Jest to 15ty tytuł Mistrza dla Leszka.

Przed finałową, siódmą rundą, trzech graczy miało szansę na tytuł. Kamil Chwedyna musiał wygrać z Leszkiem Sołdanem; Krzysztof Giedrojć i Leszek Sołdan musieli wygrać swoje gry oraz liczyć na odpowiedni wynik na drugiej desce.

Krzysztof Giedrojć na początku gry mocno zaatakował Stanisława Frejlaka i wielu obserwujących obstawiało jego zwycięstwo. Stanisław nie obawiał się jednak trudnej gry, i ostatecznie zmusił Krzysztofa do poddania. Wtedy wiadome już było, że o tytule zdecyduje bezpośredni pojedynek na pierwszej desce. Podobnie jak w zeszłym roku, Leszek Sołdan pokonał Kamila Chwedynę i wygrał cały turniej.

Kamil Chwedyna zajął drugie miejsce, zdobywając tytuł Wicemistrza Polski 2011. Przy rozdaniu nagród można było usłyszeć: "Znowu drugi". Kamil zajął drugie miejsce trzeci rok z rzędu i nadal nie udało mu się powtórzyć wyniku z 2007r, kiedy to wygrał mistrzostwa.

Trzecie miejsce zajął Stanisław Frejlak, najmłodszy z uczestników. Stanisław zagrał bardzo dobry turniej, przegrywając jedynie z Leszkiem i Kamilem. Wygrane z turnieju zapewniły mu awans na 3 dan. Z takimi wynikami możemy spodziewać się bardzo ekscytujących mistrzostw w przyszłym roku.

Największą niespodzianką turnieju był inny młody gracz - Marcin Majka. Z rankingiem tylko 1 dan, w trzeciej rundzie pokonał Leszka Sołdana o 13,5 punktów, a w kolejnej rundzie wygrał z Kamilem Chwedyną. Niestety przegrywając trzy inne gry, ostatecznie zajął piąte miejsce. Po turnieju otrzymał awans na 2 dan.

Gracze z Wielkopolskiego Ośrodka Go "Honte" zapewnili transmisję na żywo wszystkich gier na serwerze KGS. Dzięki EuroGoTV można było śledzić na żywo obraz wideo z sali gier, dzięki czemu wszyscy kibice widzieli czy gracze myślą czy też poszli napić się kawy, albo kiedy spóźniają się na rundę.

Zapraszamy na oficjalną stronę mistrzostw, gdzie znaleźć można pełną tabelkę wyników oraz zapisy wszystkich partii. Zdjęcia z turnieju znaleźć można w dwóch galeriach: Grzegorza Sobańskiego oraz Leszka Sołdana.

Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na przyszłoroczne mistrzostwa. Umiejętności najlepszych graczy z Polski gwarantują, że będzie na co popatrzeć.