Jak To Zrobić: Publikowanie wyników turniejów

Potrzebne do wykonania kroki różnią się w zależności od użytego do parowania programu. Mamy tutaj do wyboru OpenGhota i MacMahon. Szybsze wydaje mi się publikowanie wyników z OpenGhota'y dlatego najpierw opiszę jak opublikować wyniki z niej.
Na na końcu opisałem jeszcze jak dzielić wpis, aby tylko początek był widoczny na stronie głównej, i kilka przydatnych metod formatowania tekstu.

Wyniki z OpenGhota

Eksportujemy do pliku w formacie HTML:

Gdy otworzymy taki plik widzimy tabelę z wynikami w przeglądarce:

Uwaga: jeżeli zamiast polskich znaków mamy "krzaczki" należy w przeglądarce ustawić sposób kodowania strony na UTF-8 - taką opcję zazwyczaj mamy w menu Widok. (OpenGhota dobrze obsługuje utf-8 z polskimi znakami, jednak w pliku eksportu *.html jest ustawiony inny (błędy) sposób kodowania...). Teraz możemy wyświetlić źródło strony (zazwyczaj Ctrl+U - przynajmniej Firefox i Chrome), i widzimy co takiego:

Musimy zaznaczyć tekst od znacznika <table> do </table> włącznie  i skopiować do schowka.

Gdy odpowiednio zaznaczyliśmy i skopiowaliśmy, możemy wkleić do naszego edytora html, tzn. do wpisu.

Po przełączeniu na edytor wizualny (klikając pod polem edycji Enable rich-text), widzimy, czy wszystko jest OK i możemy coś dopisać, poprawić itd. Oczywiście nie trzeb używać edytora wizualnego, można w zamian kliknąć "Podgląd" na dole strony.

 

Wyniki z MacMahon

Eksportujemy wyniki z MacMahona, Tournament -> Export -> Wallist as -> Use Tabs/ Use Spaces.

 

Wchodzimy na stronę konwertera wyników: http://ej3mdpl4pm9x.az.pl/wyniki/ wybieramy plik, który wcześniej otrzymaliśmy i wysyłamy.

Teraz najwygodniej kliknąć "Kliknij, aby skopiować tabelkę do schowka." i w schowku mamy tabelę z wynikami. Należy ją teraz wkleić do wpisu, z wyłączonym edytorem wizualnym, czyli do tego widoku HTML wklejamy w odpowiednie miejsce.

Po przełączeniu na edytor wizualny (klikając "Enable rich-text" pod polem edycji), widzimy, co mamy i możemy coś tam edytować więcej ;) Np. wstawić znacznik podziału wpisu.

A poniżej podgląd przed publikacją:

Dzielenie wpisu

Czyli odcinanie długich tekstów, w taki sposób, aby na stronie głównej był widoczny tylko początek z linkiem "Czytam dalej...". Najprościej jest to zrobić w edytorze wizualnym (czyli Enable rich-text pod polem edycji). Musimy wstawić kursor na koniec tekstu, który ma być widoczny na stronie głównej.

Najlepiej po pierwszym akapicie wstępu, jeżeli jest zdjęcie to też ładnie wygląda, jeżeli zdjęcie się załapie na stronę główną. Jeżeli mamy tylko tabelkę wyników/rankingów to zazwyczaj wystarczą 3 pierwsze pozycje, tzn 3 wiersze tabeli.

OK, gdy już wstawiliśmy kursor w odpowiednie miejsce klikamy ostatnią po prawej ikonę na pasku narzędzi. Ilustracje poniżej.


 

Po kliknięciu przycisku naszym oczom ukaże się (w odpowiednim miejscu) znacznik podziału:


I podgląd przed opublikowaniem:


Przydatne kruczki

Co zrobić z tekstem, żeby był estetyczniejszy? Trudne pytanie, dobrze używać kilku technik:

  • np. dane, które się da wypunktowywać, np. jakieś miejsca, nagrody, noclegi, jakieś takie suche dane. (oczywiście najłatwiej to robić w edytorze wizualnym
  • Jeżeli piszemy krótkie zdania, które mają być pod sobą od nowego wiersza, ale nie od nowego akapitu to możemy to zrobić naciskając Shift+Enter, np. tak jak poniżej
    2 wiersz
    5 wiersz jest dłuższy, 
    Co warto zauważyć przy wypunktowaniu pozwala to przejść do nowej linii, nie tworząc nowego punktu.
  • Śródtytuły formatować jako nagłówki (z menu rozwijanego w pasku narzędziowym edytora wizualnego (tam gdzie zazwyczaj pisze Paragraph lub Format wybrać Heading 1, 2 lub 3. 
  • Może jeszcze ktoś coś podpowie, albo sam uzupełni ;)